Дали вреди заштитник од калено стакло за iPhone?

калено стакло-сегашен iphone

„Да“, дали можете да го напишете ова, да го затворите објавувањето и да станете јасно. Но, знам дека нашите читатели се интелигентни луѓе и им треба многу повеќе од тоа да поверуваат во тоа што ќе им го кажеме, а пред сè да ни веруваат. Затоа денес дојдов да откривам зошто вреди заштитник од калено стакло за вашиот iPhone, и зошто можеби не е воопшто интересно.

Проблемот со пластичните заштитници на крајот е обично ист, изгледот, слабата отпорност на удари и леснотијата на гребење, особено ако не сме подготвени да потрошиме значителна сума пари на нив, нема да го негираме тоа заштитниците скапи пластики покажуваат прилично добар квалитет, јас и самиот имам прилично квалитетен пластичен заштитник, кој е околу 25 € и моментално е спакуван и е во својата кутија. Влези, ти ние ќе објасниме како работи калено стакло и дали вредат парите или не.

Како се разликуваат од обичните заштитници на екранот?

Одговорот на ова прашање е прилично едноставен, со тоа што не е направен од пластика. Можеме да најдеме пластични заштитници по сите видови цени, од едно евро до повеќе од дваесет, генерално во зависност од квалитетот, но не секогаш. Најдовме многу компании и мобилни брендови кои ни продаваат пластични заштитници, почнувајќи од пет евра или повеќе, што за жал можеме да ги најдеме на eBay од ист добавувач и ист квалитет. Овие „измами“ околу пластичните заштитници се многу чести, „добро познати“ компании кои Тие ги пакуваат најевтините заштитници на пазарот и ги продаваат по цена на злато во различни продавници за телефони. 

Заштитниците на калено стакло се изработени од тенки слоеви на стакло обложени со специјално, про transparentирно лепило. Добрата работа кај овие различни слоеви е што во зависност од производителот, можеме да најдеме кристали со олеофобични слоеви, други слоеви на заштита од гребење, па дури и темперирани очила Gorilla Glass 3, во зависност од тоа што сме подготвени да потрошиме. Секако, можеме да најдеме темперирани очила кои можат да траат долго, отпорни на гребнатини и кои ќе ни овозможат голем отпор, од 4 € на eBay. На кратко, пластичен заштитник штити од гребнатини, и ништо друго.

Зошто штити повеќе од класичните пластични заштитници?

калено стакло-присутен-iphone-2

Навистина не секогаш штити повеќе од пластичните, но тие заштитуваат повеќе од огромното мнозинство на класични пластични заштитници. Објаснувањето е едноставно, овие заштитници обично се дебели 0,3 мм, што е скоро друг екран, и очигледно, еден екран не се распаѓа исто како два. Неколку пати сум паднал iPhone и сум го видел кршеното стакло како ми се распарчи, и го отстранив размислувајќи, збогум екран, со последователна радост кога дознав дека мојот екран е недопрен.

Калено стакло се крши, очигледно, но е ублажено и има лепила, тоа не пука или чипува, затоа никогаш нема да влијае на екранот на вашиот iPhone, само треба да бидете внимателни и трпеливи кога ќе го отстраните.

Тие се поудобни од пластичните филмови

Ако забележите, овој дел не е прашање, туку изјава. Зошто? Бидејќи е кристал, тоа е најблиското нешто што некогаш ќе мора да не носиме ништо, бидејќи е кристално. Исто така, многу од нив носат a олеофобичен слој што ни овозможува да зачуваме многу отпечатоци од прсти и размазване на екранот. Лизгањето е обично поголемо од оној на повеќето пластични заштитници, барем оние што се движат во сличен опсег на цени.

Полесно се ставаат

Јас разбирам дека поставувањето нешто „круто“ на екранот може да биде застрашувачко, се чини дека имаме само една шанса, која ќе биде комплицирана, но ништо не е такво. Треба само добро да ги поставите темперираните очила, што е многу лесно да се земат за копче за дома и слушалката, бидејќи никогаш нема да имаме меурчиња во калено стакло, бидејќи го исфрла воздухот автоматски, така што оние досадни меурчиња на екранот што се присутни кај повеќето корисници кои поставуваат пластика, ќе исчезнат. И не само тоа, ако имате доволно трпеливост и нежност, можете да отстраните и замените калено стакло колку пати сакате.

Разочарување од калено стакло на iPhone 6 / 6S

Куперт-Синдер-02

Така е, закривените рабови на екранот iPhone 6 / 6S им отежнаа на многу, многу производители да создадат целосно калено стакло. За жал, повеќето се одлучија да ги прилагодат темперираните очила кои не го покриваат целото стакло, губејќи го значително отпорот, бидејќи ако падне од аголот, нема да може да го заштити, иако продолжуваат да обезбедуваат поголема удобност на допир и оние со заоблени рабови нема да бидат досадни.

Сепак, ние исто така имаме заштитници на целото тело кои го покриваат целиот преден дел на iPhone 6 / 6S, но огромното мнозинство прифаќа апсурдна цена што многумина не се подготвени да ја платат. На пример, нашиот партнер Луис Падилја анализиран ова калено стакло што не се ни покажува но не оди под 35 евра. Од друга страна, кај уредите до iPhone 5S калено стакло е незабележливо. Од друга страна, ако се прашувавте, не, калено стакло воопшто не влијае на 3D Touch.

Калено стакло и заштитник на екранот за iPhone

Откако ќе го прочитате овој напис, можеби размислувате или не размислувате за стекнување на калено стакло, но исто така и ако сакате да стекнете некои искуства се дипломирани, затоа ја користам можноста да препорачам некои од оние што редовно ги пробав, така што можете сами да ги испробате, во сите опсези на цени, иако главно ефтините, па да одлучите дали вреди или не.

 • Седни: Значителна призната шпанска марка која ни обезбедува многу добри заштитници за калено стакло. Сентете ми е најпосакуван продавач за iPhone 5s и мојот iPhone 6. Можеме да ги најдеме и на eBay и на Amazon, со одлично пакување, заоблени рабови и прилично добра услуга за клиенти за какви било проблеми. За 4 € ги имаме на eBay за iPhone 6  / 6s, и по иста цена за iPhone 5 / 5s.
 • Гареж: Извонредноста, ублажената чаша кристали, анализата направена од Луис Падиillaа кажува сè, можам да кажам малку повеќе. Сè уште не најдов никаков темпериран заштитник што го покрива целиот екран и кој го испраќаат во Шпанија, во САД оној од Фокс Електроникс е 60% попуст и тоа е доста слично на Cinder.
 • Само мобилен телефон: Неговиот заштитник не е направен од калено стакло, но неговата цврстина е докажана, тој се спротивставува на сите видови удари, па затоа е скоро исто како и инсталацијата на калено стакло. Овој заштитник го покрива целиот екран и рабови. Од кога 21 евра во Амазон, Го пробав и тоа е најблиску до калено стакло што ќе го најдете, препорачувам да го гледате видеото.
Ако сакате да ги видите сите модели со калено стакло таму за да го заштитите екранот на вашиот iPhone, од овој линк можете да го видите и изберете оној кој најмногу одговара на она што го барате

Подарок (готов)

калено стакло

Ажурирање: рокот за учество е веќе истечен и среќата сакаше заштитниците на екранот да одат на:

 • @ miguelyo77 (Само мобилен автоматско лекување)
 • @Lissyly (Sentete)
 • @AlexitoArroyo (Сентете)

Честитки за победниците и благодарам многу на сите за учеството. Бидете во тек за идните томбола за среќата да ви се јави по тој повод.

AutoHeal Заштитник

Само мобилно AutoHeal

Не можевме да го завршиме овој пост посветен на заштитниците на екранот без нацртај три единици за сите вас

Првиот победник ќе освои единица од Само мобилно AutoHeal во бело за iPhone 6 / 6s, еден од најнапредните заштитници на пазарот што можете да го купите во моментов.

Заштитник на екранот Sentete

Заштитник на екранот Sentete

За вториот и третиот учесник, имаме а заштитник од калено стакло за iPhone 6 / 6s што продавницата Сентете ни ја дава за сите вас.

За да учествувате во оваа игра, само треба да ги извршите следниве чекори:

1 - Следете ги iPhone News на Твитер:


2 - Објавете го овој твит на вашата сметка:


Лотаријата ќе биде активна до следниот вторник, 10 ноември во 12:00 часот. Тој ден ќе го соопштиме името на победникот. Среќно на сите.

Имајте на ум: од географски причини, наградата можеме да ја испратиме само на жителите на Шпанија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jimими iMac dijo

  Она што е апсурдно е да продолжите да ставате пластика и апсурд да трошите повеќе од 5 евра на едно, кога тоа ќе ја стори истата функција за вас.

  1.    Начо dijo

   Под 5 евра можете да најдете сè, добро и лошо. Постои голема разлика до одредени нивоа на цени, едноставно со допир, отпорност, видливост, ... не е купување 3 заштитници за 1 евро и трчање.

   Она што е сигурно е дека по одредена сума пари, разликите веќе не се толку очигледни и може да не се компензираат.

 2.   Дејвид dijo

  Калено стакло е подобро од пластика. Јас секогаш го ставав без проблем

 3.   Ентони_92 dijo

  Добро утро на сите. Претходно имав iphone 4 на кој секогаш ставам калено стакло. Јас ги ставам од 10 до 1,75 € од eBay. Сите завршија некаде изгребани (претпоставувам ставајќи го iphone со лицето надолу на масата или случајно ставајќи ги клучевите во истиот џеб со iphone). Во моментов имам iPhone 6 и носам заштитник од калено стакло купено од „Примарк“. Да, во Примарк хахаха. Ме чинеше 2,5 € и сум супер задоволен од тоа. Во моментов нема гребнатини и допирот е навистина добар. Можеби единствената лоша страна е што ширината на заштитникот е токму ширината на екранот на iPhone ... и ако не сте во право, дури и неколку милиметри, гледате прилично грда линија (како што ми се случи мене). Мислам дека има малку пошироки ... но не сум сигурен. Се најдобро!!

 4.   Карлос dijo

  Можете да ми помогнете? Директен линк за купување на Cinder со испорака до Шпанија?

  Во моментов и по една година имам еден од палстидекорите за 1 € и вистината е дека е одлична. Но, еј, претпочитам малку повеќе заштита во моментов.

 5.   Анти работни места dijo

  Заштитник од калено стакло е најдобрата инвестиција што можете да ја направите за вашиот паметен телефон. Мојата сопруга случајно го фрли вашиот iPhone 6 плус и тој целосно падна со екранот, и покрај тоа, проектот тешко се сруши.

 6.   Посно dijo

  Како е соживотот на калено стакло со 3D Touch? Зарем не ве присилува да притискате повеќе отколку ако не бевте таму? тоа секогаш беше моето прашање. Поздрав

 7.   манугонсо dijo

  Можам да го дадам своето сведоштво ... Јас работам во продавница за компјутери во Лондон, исто така продавајќи мобилни телефони и додатоци за нив ... Со работа таму, имам пристап да пробам додатоци како калено стакло и секако да ставам многу уреди (не сите iPhone телефони) во текот на секој ден.
  Сум видел многу случаи во кои калено стакло спасило екрани (што исто така ги менуваме во продавницата, лесно околу 50 на ден) и во конкретниот случај пред некој ден го погодив мојот и благодарение на речениот заштитник го спасив iPhone 6 од минување преку операционата сала оставајќи го заштитениот екран распукан како оној што крши огледало.
  За оние што прашуваат за 3Д допир, морам да коментирам дека го тестирав со секој клиент кој ми го донесе својот нов iPhone 6S за да го додадам калењето на нивните уреди и работи совршено без да треба да притискам повеќе како што вели некој или што било како тоа still Сè уште работи исто добро.
  Иако е точно дека треба да бидете малку внимателни за да го облечете, особено да обрнете внимание да ги отстраните сите дамки прашина со некаков вид пенкало пред да направите чекор за да го поставите стаклото; но исто така морам да кажам дека на iPhone земајќи го копчето, а потоа и звучникот како референца, тој е еден од уредите каде е полесно да се постави, нема никаква врска со Galaxy S6 edge што со закривување на екранот најверојатно ќе остане малку подигната на некој крај или остануваат оние досадни воздушни меури.
  Сумирајќи, моја целосна препорака, и ако има некој што ја поставува на уредот на свој начин, вреди да се плати до 10 € (£ за оние кои сме во овие земји) ако остане правилно бидејќи е подобро да ја платите таа сума отколку да жалам за расипаниот екран, чија замена може да достигне 200 евра во „Епл“ за замена или за компатибилна размена поголема од 100 евра.
  Ако некој сака да ме праша за темата, можете да се споменете во твит до @manugonso и ќе ви одговорам без проблем. Поздрав АИ !!

 8.   Луис dijo

  Кој е добитник на калено стакло? Дали сте го најавиле некаде?

  1.    Начо dijo

   Здраво Луис, го објавивме и објавено е во објавата. Поздрав!

 9.   Осаменоста dijo

  Здраво, сакав да прашам, имам iPhone 8 и ќе ставам калено стакло, само мал отвор доаѓа од звучникот, но не и од малиот круг од левата страна, нешто се случува ако се покрие? Благодарам