Така можете лесно да ја инсталирате iOS 16 Бета

iOS 16 ќе даде многу да се зборува, неговите новости, Иако можеби некому му изгледаа малку, тие се добар сет на функции што ќе привлечат милиони корисници од целиот свет. Ова е причината зошто iOS има многу поголема стапка на инсталирање и ажурирање од неговата конкуренција. Сепак, за да можете да уживате токму во овие нови функции, првото нешто што ќе треба да направите е да инсталирате iOS 16, во спротивно, ќе треба да се задоволите да го гледате на уредите на другите луѓе.

Ви покажуваме како на најлесен начин можете да ја инсталирате iOS 16 Бета и да уживате во сите новости сега.

Прелиминарни размислувања

Мораме да потсетиме, пред се, дека iOS 16 моментално е софтвер во фаза на тестирање, односно е далеку од конечната верзија на оперативниот систем што ќе биде прикажана на крајот на 2022 година на сите iPhone-и. , сепак, да, веќе ги има сите функционалности што беа прикажани за време на WWDC 2022 година, па во тој аспект ќе уживате во нив максимално.

Како и да е, инсталирањето оперативен систем во фазата на развој повлекува одредени ризици, како во однос на функционалноста, така и во однос на безбедноста. На прво место, потсетуваме дека инсталацијата на iOS 16 може да претпостави поголема потрошувачка од вообичаената во однос на батеријата, како и да покаже знаци на непредвидливи перформанси, како и низа некомпатибилности со одредени апликации, затоа и ние Ве потсетуваме дека ако вашиот iPhone или iPad се работна алатка или суштински елемент во вашиот секојдневен живот, треба да размислите да не инсталирате iOS 16 бета фаза.

Како што рече, од iPhone News она што го сакаме е да можете да го извлечете максимумот од вашиот уред, па затоа сакаме да ве потсетиме дека овој начин на инсталирање iOS 16 е целосно компатибилен и со iPadOS 16.

Конечно, сега е добро време да направите целосна резервна копија на вашиот iPhone и зачувајте го на вашиот компјутер или Mac, во случај процесот на инсталација да не успее или да не сте задоволни со перформансите што ги нуди iOS 16.

Како да инсталирате iOS 16 Бета

Првото нешто што ќе направиме е да го инсталираме iOS 16 Бета профил, нешто што ќе го направиме брзо со внесување на веб-локација за преземање профили како на пр Бета профили, која ќе ни ја обезбеди првата и единствена алатка што ќе ни треба, а тоа е програмерскиот профил на iOS. Ќе влеземе, ќе притиснеме iOS 16 и ќе продолжиме да преземаме.

 

Откако ќе се преземе, ќе мора да одиме во делот на подесувања за да го изберете преземениот профил, овластете ја неговата инсталација со внесување на кодот за заклучување од нашата iPhone и конечно прифатете го рестартирањето на iPhone.

Откако веќе го рестартиравме iPhone, едноставно мора да одиме Поставки> Општо> Ажурирање на софтвер а потоа ќе го видиме како нормално ажурирање, тоа на iOS 16.

Чиста инсталација на iOS 16 Бета

Доколку наместо да го преземеме профилот, внесеме Beta Profiles преку нашиот PC или Mac и ја преземеме датотеката .IPSW, ќе имаме можност да го „реставрираме“ iPhone и затоа да направиме чиста инсталација на iOS 16 Бета во случај да имаме некаква некомпатибилност.

 1. Поврзете го вашиот iPhone или iPad со компјутерот / Mac и следете ги овие упатства:
  1. Mac: Во Пронаоѓачот ќе се појави iPhone, кликнете на него и ќе се отвори менито.
  2. Windows компјутер: Отворете iTunes и побарајте го логото на iPhone во горниот десен агол, потоа допрете Краток преглед и менито ќе се отвори.
 2. На Mac Притиснете го копчето „alt“ на Mac или големи букви на компјутер и изберете ја функцијата Врати го iPhone, тогаш ќе се отвори истражувачот на датотеки и ќе треба да го изберете IPSW што претходно сте го презеле.
 3. Сега ќе почне да го обновува уредот и ќе се рестартира неколку пати. Ве молиме, не исклучувајте го додека работи.

Толку лесно ќе можете да инсталирате целосно чист и iOS 15 и iPadOS 15.

Се надеваме дека ви помогнавме и ве потсетуваме дека можете да влезете нашиот телеграмски канал каде заедница од повеќе од 1.000 корисници ќе ви ги соопшти сите новости.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.