За една или две недели Австралија и Австрија можеа да ја видат отворена продавницата на Apple

j

Ние сме во тој момент кога Apple може да започне да прави движења во своите продавници и тоа е тоа што малку по малку го гледаме крајот на тунелот, но мора да продолжиме да преземаме безбедносни мерки за да избегнеме ризици. Ние тоа добро го знаеме и во Австралија и Австрија можеа да видат како компанијата ги отвора своите продавници како и во остатокот од светот за една недела или две најмногу. Оваа вест е позитивна и несомнено ги мотивира сите оние кои минуваат низ лоши времиња бидејќи на крајот на краиштата, тоа значи дека малку по малку ќе можеме да го напуштиме домот.

Во тоа време и додека ги пишуваме овие вести, се наоѓаат повеќето физички продавници на „Епл“ ширум светот, освен во Кина и Јужна Кореја затворен заради моменталната состојба со парохијата на коронавируси што ја погодува практично целата планета, па кога ќе го видиме неодамнешниот извештај на Блумберг во кој ги собираме новостите и коментарите направени од извршниот директор на Apple, Тим Кук, заедно со Драјде О’Брајан во писмата до вашите вработени многу од вашите продавници би можеле наскоро да ги отворат своите врати.

Исто како што е важно Apple да ги отвори своите продавници за корисниците, важно е и тоа безбедноста на овие и на вработените кои работат во нив е загарантирана така што нема да отворат ниту еден од нив без да биде јасно дека не постои ризик да се заразат од овој коронавирус во него. Логично, „нула ризик“ не постои и затоа компанијата ќе преземе низа безбедносни мерки за да го избегне максимално токму овој ризик, што дури и да постои, може да се минимизира со поисцрпно чистење на изложените уреди, со помалку луѓе во продавниците и други превентивни мерки. Се надеваме дека за неколку дена ќе видиме како е повторно отворање на овие иконски продавници на Apple.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.