Значење на зелените и портокаловите точки што сега се појавуваат на iPhone и iPad

Портокалова точка

Ако веќе сте ги ажурирале вашиот iPhone или iPad на iOS 14 или iPadOS 14, можеби сте го забележале тоа се појавува зелена или портокалова точка десно од горниот изрез на екранот на вашиот уред.

Корисниците на Mac кои ја виделе зелената точка веднаш ќе знаат што е тоа. Како и кај Macs, зелената точка значи дека камерата работи и дека некоја апликација снима видео со неа. Да видиме што значи портокаловата точка.

Мал детал по ажурирањето на нашите iPhone и iPad оваа недела не помина незабележано од корисниците. Понекогаш се појавува зелена или портокалова точка на горниот дел од екранот, што укажува на специфичен статус.

Тоа е нов пример на опсесија на компанијата со заштитете ја вашата приватност. Кога ќе се појават, тоа значи дека се користат одредени „опасни“ функции на вашиот уред и важно е да бидете претпазливи доколку се појават. Ајде да видиме за што ни раскажуваат.

Што значи зелена или портокалова точка

Како што споменав во воведот, ако користите Mac со вградена веб-камера, ќе бидете запознаени со малата зелена LED диода што се пали секогаш кога веб-камерата е активна. Зелената точка на iPhone и iPad работи на ист начин.

Секој пат кога ќе видите зелената точка, значи дека апликацијата користи една од камерите на вашиот уред, а веројатно и вашите микрофони исто така. Seeе го видите кога користите вградена камера или кога остварувате видео повици.

Наместо тоа, ако точката е портокалова, тоа значи дека некоја апликација користи микрофони на вашиот iPhone или iPad. Itе го видите кога сте во говорен повик, кога користите Siri или кога користите апликација од трета страна што треба да го активира микрофонот.

Уште една помош за приватноста на корисникот

Се чини глупаво, но не е така. Ако точката се појави во која било од двете бои и вие во тој момент не користите доброволно камера или микрофон, до папагалот! Тоа значи дека некоја апликација го прави тоа во позадина, и тоа не е добро за вашата безбедност.

Ако ти се случи ова, отворете го контролниот центар на вашиот уред сè додека една од тие точки е активна, или веднаш откако е исклучена, и можете да видите која апликација ја користеше камерата или мајк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел dijo

  твоето пишување е фатално, (преведе сè од веб-страница на друг јазик) морав да прочитам двапати за да го разберам добро.

  1.    Пако onesонс dijo

   Вие преведовте, не „преведовте“. Вие сте како да сте го напишале тоа ...