Дознајте за разликите помеѓу iPad Pro, iPad Air 2 и iPad Mini 4

ipad pro spot

По долго чекање, новиот таблет на Apple, iPad Pro, конечно е достапен за купување од онлајн продавницата на Apple. Но, дали е ова вистинскиот iPad за вас, или дали некој од помалите модели на iPad би бил идеален за вас? Да ви помогнеме да одлучите, Ги сумиравме разликите помеѓу iPad Pro, iPad Air 2 и iPad Mini 4.

Иако овие последни два iPad-a се многу слични по своите карактеристики, тие не се баш исти. Дополнителната разлика пронајдена за iPad Pro не се добива само од поголем екран, туку и од најновиот процесор A9X, значително поголема RAM меморија и двојно поголема меморија.

 • 12.9 инчен ретино-дисплеј.
  Резолуција 2732 × 2048 година
  264 пиксели на инч
 • Најновиот процесор Apple A9X.
  1,8 пати побрз од чипот A8X во iPad Air 2
  2 пати повеќе графички перформанси од iPad Air 2
  Најновиот копроцесор за движење М9
 • 4 GB RAM меморија.
  Двапати повеќе од iPad Air 2 и iPad Mini 4
 • 32 GB меморија.
  Двојно повеќе од почетното ниво iPad Air 2 и iPad Mini 4
 • Паметен приклучок за Паметна тастатура.
 • Компатибилност со молив од Apple.
 • Четири интегрирани звучници.
  До 61 процент повеќе волумен
 • Димензии
  X x 305,7 220,6 6,9 mm
 • Тежина.
  723 грама (1,59 фунти)
 • Цена
  Почнува од 799.00 УСД

Еве ги карактеристиките што не се вклучени во оваа листа: камери, траење на батеријата, сензори и слично, се исти во сите три модели. IPad Pro има поголема батерија, но бидејќи има поголем екран од другите модели му треба повеќе енергија, тој сепак нуди исти 10 часа прелистување на Интернет.

IPad Pro е огромно подобрување во однос на неговите помали браќа и сестри, во скоро секоја област, вклучувајќи ги и големината и перформансите. Ова ќе го направи вистинска пренослива замена за некои, особено кога е поврзана со паметната тастатура. Но, нејзината цена го отежнува стекнувањето за многумина.

Ако го користите вашиот iPad само за да пребарувате на Интернет или да ги користите социјалните медиуми, подостапна опција може да биде еден од другите модели на iPad.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.