Зошто има платени апликации во бесплатниот дел?

Платена и бесплатна апликација

Во последно време многу гледав во App Store и една од работите што најмногу ме изненади е појавата на платени апликации во Топ Бесплатно. Затоа, помислив, зошто би имало платени апликации во бесплатниот дел ако сè е контролирано од логаритми и алгоритми? И тогаш го најдов клучот. Ако сакате да знаете зошто платените апликации се појавуваат во бесплатни делови на некои уреди, само треба да прочитате овде.

Она што се чини како неуспех на Apple со платени апликации ... не е

Па, како што велев, забележав дека има платени апликации во бесплатниот дел од App Store; потоа ги погледнав и ги најдов следниве карактеристики:

 1. Сите платени апликации што се појавија беа од Apple
 2. Внесов апликации што требаше да бидат платени од мојот компјутер и во вистината, Беа слободни
 3. Пробав со друг iPad 2 (ист како мојот) и исто така се појави истиот проблем

Потоа Го најдов клучот. Сите апликации што беа платени беа направени бесплатно во iOS 7, сè додека имавме нов уред. Мојот iPad, бидејќи е втора генерација, не беше вклучен во „промоција“ на нови уреди, така што сите апликации што беа „бесплатни“ за мене беа платени.

Би било многу комплексно да има две продавници за апликации што ги префрлаат само бесплатните апликации на Apple (за нови корисници) на платени (за корисници со „стари“ уреди). Apple требаше да предупреди на ова бидејќи сигурно тоа им се случило на повеќе од едно и не го најде решението за проблемот.

Значи, сега знаете, ако видите платени апликации во делот „Бесплатно“ на App Store, сигурно тие се апликации од Големото јаболко како Garageband, Pages, Keynote ... кои се бесплатни само за нови уреди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Робертикокс dijo

  Леле. !!! Откривте топла вода. !!!

 2.   an dijo

  од кои уреди?
  од кој ipad или iphone или ipod?

 3.   Хорхе dijo

  Оваа вест е стара, ох и GarageBand е бесплатна за сите уреди iOS7, добро информирајте се пред да напишете статија.