Зошто „Епл“ се повлече и ќе понуди iOS јавни бета-верзии?

iOS 8 јавни бета-верзии

Ако сте биле со Apple подолго време, големи се шансите да се сеќавате на времето кога компанијата им дозволуваше на корисниците да тестираат бета верзии. Не мислам на она што се случи како ново за Mac OS X Јосемити, ниту што ќе се случи со iOS 8.3 и iOS 9 бета-верзии како што веќе објавивме на нашиот блог. Јас се осврнувам на фактот дека ограничувањата за пристап на програмерите беа многу полесни и скоро секој корисник со малку вештина можеше да помине со нив. Но, тоа се промени и тој не ја сакаше премногу промената. Но, „Епл“ продолжи напред, правејќи го тестирањето достапно само за оние со сметки на програмерите и на ограничена основа од публиката што тие ја претставуваат за пошироката јавност.

Сепак, по таа контроверзна одлука, се чини дека Apple повторно се предомисли. Поправањето е мудро, велат тие. Всушност, првиот тест за оваа нова филозофија е успешно поминат во случајот на Mac OS X Yosemite, дека ако користите компјутери на марката, ќе знаете дека е во фаза отворена за пошироката јавност која сакаше да проба тоа И се чини дека експериментот успеал, и се сторил толку добро што сега Купертино сака да го повтори со iOS 8.3 и iOS 9. Но, што го натера Apple да се предомисли? Зошто токму сега на блокот се проблемите што се чинеа решени?

Се чека верзијата x.1

Всушност, иако работите одеднаш се променија сега, „Епл“ страдаше од проблеми со својот оперативен систем уште од „iOS 6.“ и уште повеќе, од таа верзија наваму, видовме колку корисници пријавуваат проблеми на нивните уреди што се поврзани со стабилноста. И цело серија грешки што ниту една компанија како „Епл“ не можеше да си ги дозволи. Се претпоставува дека во Купертино тие ни ја продаваат едноставноста да имаме сè при рака и леснотијата во ракувањето со нивните производи. Ако сето ова запре поради фактот што не се направени доволно тестови со софтверот, да, би можеле да ја најдеме онаа што досега се чинеше најчеста теза на iFans «Следната верзија, iOS 6.1 / iOS 7.1 / iOS 8.1 да да се биде добар ».

Како да е претходните верзии, или поточно, главната верзија од нов оперативен систем, тој всушност беше бета-фаза што мораше да се полира и не го покажа својот целосен потенцијал сè додека не се појави верзијата x.1. И јасно е дека тоа не даде добра слика за Apple, а исто така направи конкуренцијата да има причини да го нападне. По новата одлука, тоа е многу помалку веројатно да се случи, како што објаснувам подолу.

Кој подобро од корисникот да му помогне на Apple

Самите корисници, оние кои ќе ги искористат предностите на терминалот и сите нови можности покријте го новововедениот ОС тие се најдобри за да и помогнат на компанијата. Иако програмерите можат да го сторат тоа на друг начин, истакнувајќи недостатоци во кодовите или безбедносни проблеми, корисникот ќе може да ги покаже слабостите пред она што го гледаме. А Apple ќе може да ги забележува и решава сите тие проблеми пред официјалното претставување со новата филозофија. Ова не само што ќе му донесе добро на Apple, и на крајните корисници, но исто така ќе направи многу од оние кои пристапуваат на бета-верзиите да се чувствуваат како големо семејство, генерирајќи подобра перцепција на самиот бренд.

Се разбира, има многу корисници на Apple, а со тоа и компанијата ќе ги ограничи бета-верзиите на своите нови јавни оперативни системи на само 100.000 корисници. Тоа е да се каже, тоа ќе биде скоро лотарија за која ќе се бориме. И ние ќе го сториме тоа за да му направиме услуга на Apple, да бидеме дел од подобрувањето на оперативниот систем што ќе го користиме сами, а исто така и така што заедницата ќе го перцепира во своето последно издание како постабилна. Како е тоа што компанијата Купертино претходно не размислуваше за тоа? Можеби таа нова филозофија на отвореност му прави навистина добро, не мислите ли?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Абрахам dijo

  Па, секогаш мислев дека Епл ќе има врати за некои подготвени корисници, на пример во иос 6 и 7 можеме да ги инсталираме бета-верзиите без да бидеме развивач, со мои познаници и пријатели бета-бета никогаш немаше проблеми со активирање. Разбирам дека во iOS 8 веќе не е толку едноставен. Дали има некаква врска со тоа или можеше да влијае на фактот дека не многумина ги инсталираа бета-верзиите сега?

 2.   ЦезарГТ dijo

  Тие денес разбраа што разбра Мајкрософт по Виста ... Вие стартувате оперативен систем во јавна бета верзија, не сте одговорни за какво било откажување, исправувате, коригирате, коригирате, исправувате, сè додека не добиете засилен ОС, што и вашите вработени и вашите корисниците служеле како морско свинче, на крајот започнувате стабилен, сигурен и зрел оперативен систем.

 3.   Тик__Так dijo

  Се согласувам со ЦезарГТ
  Apple ги ослободува бета-тестите и тест заморчињата, ако вашиот компјутер не успее или се загрее или што било друго, тоа ќе биде ваша одговорност.