Зошто watchOS 10 е најдобрата верзија во последните години

watchOS 10 е со нас само неколку часа, тој е најновиот оперативен систем компатибилен со Apple Watch што компанијата од Купертино го лансираше и е предодреден да означи пред и потоа на начинот на кој комуницираме со нашиот Apple Watch, сега кога неговите промени се забележливи, па дури и влијаат на корисничкиот интерфејс.

Дознајте зошто watchOS 10 е најдобрата верзија што Apple ја објави последниве години и треба да ја инсталирате што е можно поскоро. Ви ги кажуваме сите негови нови карактеристики и нашето искуство по првата употреба, ќе ви биде апсолутно неверојатно и нема да сакате да го препуштите.

Како да преземете и инсталирате watchOS

Да почнеме од почеток, онака како што ни се допаѓа. Можете да преземете и инсталирате watchOS во неколку едноставни чекори, За да го направите ова, само треба да отидете на апликацијата Гледајте на вашиот iPhone, и во делот Генерално изберете опција Надградба на софтвер, Ова брзо ќе изврши пребарување за најновите достапни верзии на watchOS.

Ако имате уред компатибилен со watchOS 10, можете лесно да го инсталирате. За да го направите ова, само треба да имате на ум дека сите часовници на Apple од Серија 10 (вклучени) наваму ќе можат да работат watchOS 4.

Сите подобрувања во watchOS 10

Најпрво, со watchOS 10 пристигнуваат два нови часовници. Веста се фокусира пред се на "Палета", сфера која симулира палета на бои, прилично минималистичка и која искрено, ништо не ми кажува.

Snoopy

 • Бирачот „Solar“ сега ги прикажува часовите на светла градиентна позадина.
 • Сферата на Снупи има повеќе од 100 различни анимации.

Сосема спротивно од новата сфера на Снупи, анимирана, забавна, разговорна сфера и многу поелаборирана од старите сфери на Дизни. Оваа сфера има многу интересен темен режим кој помага да се задржи автономијата на нашиот Apple Watch недопрена, а има и серија специфични и многу забавни анимации. Оваа Снупи сфера претставува различни позиции во зависност од времето од денот, несомнено алтернатива надвор од класичните сфери на Дизни што ги имавме претходно.

Дополнително, апликацијата за обука и активност сега се интегрира со сензори за велосипеди, подобрување на прецизноста во случај на електрични велосипеди и многу попрецизно откривање на секаков вид пад што може да резултира со штета на корисникот. Кога ќе започнеме вежбање, iPhone ќе ја прикаже активноста во реално време со податоци за обука, идеални за кога го оставаме уредот на носачот за велосипед.

Номадска база Еден Макс

 • Сега можете да користите Bluetooth сензори за велосипедот.
 • Моќност на велосипедот: ќе го покаже нивото на вашиот интензитет во вати за време на тренингот.
 • Моќни зони: Ќе го прикаже прагот на функционална моќност.
 • Брзина на велосипедот: Ќе ги прикаже моменталната и максималната брзина, растојанието и други податоци.

Заедно со ова, имаме и подобрувања во апликацијата Health, откривање на различни расположенија и емоции преку апликацијата Mindfulness. Веќе знаеме дека Apple покажа посебен интерес оваа година и за поддршка на менталното здравје на своите корисници, не фокусирајќи се само на само физичкиот аспект, и тоа е важен напредок. На овој начин, може да ни помогне да ги идентификуваме факторите кои влијаат на нашето расположение, вклучително и Тој може да идентификува колку време поминуваме надвор во текот на денот за да ја измериме изложеноста на природна светлина.

Во апликацијата Пораки Ќе можеме да гледаме Memoji или фотографии од контакти, во зависност од поставката што сме ја направиле. На ист начин, Имаме функција за прикачување на нашите омилени разговори достапна за лесна употреба, па дури и уредувајте пораки и сортирајте ги на многу поинтуитивен начин.

Апликацијата Активност Исто така, тој е обновен, со нови икони во аглите што максимално го користат екранот и ни овозможуваат брзо споделување на содржината и проверка на наградите. Ако ја свртиме дигиталната круна, ќе ги видиме прстените на индивидуализираните екрани, што ни овозможува да ги приспособиме целите и да ги консултираме податоците на многу поконкретен начин отколку досега. Дополнително, неделното резиме сега вклучува повеќе информации и ќе ги прикаже аватарите на корисниците со кои ги споделуваме информациите за нашата активност.

Апликацијата Мапи Сега ќе ни овозможи пристап до офлајн содржина што претходно сме ја преземале на нашиот iPhone, а функцијата „одење радио“ брзо ќе пресмета колку време ќе биде потребно за да стигнеме од една до друга точка, нудејќи ни детални информации за најблиските точки на интерес.

Од своја страна, Апликацијата Weather сега ќе ни даде поефективни информации благодарение на визуелните и контекстуалните ефекти во позадина. Можеме да го провериме УВ индексот, квалитетот на воздухот и брзината на ветерот на прв поглед. Ако се лизнеме надесно, можеме да ги консултираме поспецифичните услови на животната средина, движејќи се надолу, ќе го промениме приказот на информациите по временски опсег и дури брзо ќе го консултираме нивото на влажност.

Тоа се други функции интересни работи што ги вклучи Apple:

 • На Apple Watch SE, Apple Watch Series 6 и подоцнежните модели, часовите на дневна светлина ќе се бројат.
 • Податоците од електричната мрежа во реално време ќе се прикажат од компликацијата на апликацијата Home.
 • Ќе откриеме дали дете испраќа или прима чувствителни содржини во групата Семејно споделување.
 • Известувањата за итни случаи сега се прикажуваат како критични известувања.
 • Сега можеме да правиме групни аудио повици FaceTime.

Компатибилни уреди:

 • Apple Watch серија 4
 • Apple Watch серија 5
 • Apple Watch серија 6
 • Apple Watch SE (2020)
 • Apple Watch серија 7
 • Apple Watch серија 8
 • Apple Watch SE (2022)
 • Apple Watch Ultra (2022)
 • Apple Watch серија 9
 • Apple Watch Ultra (2023)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.