Зошто iPad нема калкулатор?

iPad-Pro-звучници

Тоа е едно од прашањата што секој корисник на iPad го поставил во одреден момент, или во повеќе наврати. Зошто таблетот „Епл“ нема калкулатор кога „Ајфон“ веќе го има инсталирано во системот? Да, вистина е дека можеме да ја прашаме Сири и дека имаме стотици апликации во App Store, некои од нив бесплатни, што може совршено да го замени отсуството на калкулатор на iPad, но сепак е curубопитно што Apple одлучи да стори без апликацијата на својот iPad, кога тоа би било доста корисно со оглед на тоа што образованието и трговијата се два од најголемите сектори кон кои е насочена iPad-от. Па, одговорот е дека сè е резултат на Стив sобс и неговата желба за максимален перфекционизам.

Според Култ Мек, поранешен вработен во компанијата потврдил дека одлуката да не се направи апликацијата Калкулатор на iPad е донесена директно од Стив sобс. И тоа е затоа што за време на тестовите на првите прототипови на таблетот имаше апликација Калкулатор, но во основа беше апликацијата iPhone зголемена за да одговара на екранот на iPad. Кога сè беше подготвено, sобс го замоли Скот Форстал да создаде апликација која освен што се прилагодува на новата големина на екранот, има и специјално конфигуриран дизајн за да ја искористи големината на новиот уред. Кога Стив sобс виде дека Форстал го игнорира и апликацијата останува иста како и во првите прототипови, шефот на Apple донесе одлука да го отстрани од iPad.

Скот Форстал беше еден од врвните директори на компанијата и најдолговечен со Стив sобс, сè додека на крајот на 2012 година Тим Кук не го „изнуди“ поради фијаското на Мапите. Дотогашниот раководител на развој на iOS одби да го потпише писмото за извинување со Тим Кук за проблемите што Мапс ги имаше при неговото лансирање со iOS 6, и само потписот на Кук се појави на тој документ. Заштитен максимално од Стив sобс, како што се чини потврдува оваа приказна, по смртта на ко-основачот на „Епл“, тој ги загуби привилегиите со новата режија на Тим Кук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Албин dijo

  Сега беше тоа што го забележав тоа.

 2.   iOS-и dijo

  Излегува и апликацијата за временска прогноза и уште некои што сега не ги паметам

 3.   неаргенкол dijo

  Сега, облечи го.

 4.   Pablo dijo

  Она што ми се чини глупаво е дека новиот Apple TV не е ниту апликацијата MAPS!

 5.   - рече Карлос dijo