iBoy, почит што iPod го заслужува

IPod го оживеа светот на музичките плеери. Неговата минијатурна големина, леснотијата на ракување и дизајнот го направија репер за преносни музички плеери и новиот iBoy од ClassicBot е почит што го заслужува таков иконски производ.

За прв пат претставен на 23 октомври 2001 година, Apple го опиша како „невообичаен MP3 плеер кој складира до 1000 песни во квалитет на ЦД на преносен уред со тежина од само 184 грама се вклопува во вашиот џеб со едноставната употреба на Apple и автоматското синхронизирање со потпис што ја презема целата библиотека iTunes на вашиот уред и ја одржува синхронизирана секогаш кога ќе го поврзете со вашиот Mac. Овие зборови кои сега се толку чести пред скоро 19 години беа вистинска револуција што целосно го смени пазарот за MP3 плеери.

Classicbot, од кои веќе ви ги покажавме минијатурите на првиот Mac и првиот iMac, сакаше да се сети и на најмалите детали од овој легендарен уред и го создаде овој iBoy во бела ABS пластика со хромиран заден дел, исто како и оригиналниот iPod Контролното тркало може да се ротира и може да се притиснат копчињата, со нивниот карактеристичен звук, и ги содржи врските и копчињата на оригиналниот iPod. Парчињата се подвижни и фиксирани се со магнети, така што можеме да го „анимираме“ нашиот iBoy. Дури и слушалките можат да бидат жични и ставени во режим „iPod“ без раце и нозе. Оваа кукла нема никаков вид електронски дел внатре.

Classicbot го започна овој проект на Kickstarter (линк) и за 5 часа веќе ја постигна целта да напредува, па веќе е сигурно дека кој и да учествува ќе го добие своето мало iBoy. За 41 € (вклучени трошоци за испорака до Шпанија) можете да го набавите вашиот iBoy. Јас веќе си го порачав мојот, има помалку од еден месец да си го нарачате вашиот. Испораките ќе бидат извршени во ноември оваа година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.