Форд ќе додаде поддршка за CarPlay на своите возила

CarPlay-Ford

Ford објави непосредно пред CES 2016 во Лас Вегас дека ќе додаде поддршка за CarPlay и Android Auto во вашиот инфо-забавен систем во вашите возила. Тоа ќе го стори со додавање на компатибилност на Ford Sync 3, третата верзија на поврзаната технологија за автомобили на компанијата, но сепак ќе потрае некое време пред CarPlay да може да се користи во автомобилите на Ford, бидејќи возилата што имаат Sync 3 во моментов ќе можат да се ажурираат во наредните месеци. Сите опремени возила Sync 3 од 2017 година сега ќе бидат компатибилни со CarPlay.

На што преведува ова? Па, во тоа сите автомобили на Форд кои имаат можност за употреба Синхронизација 3 почнувајќи од оваа година, тие ќе можат да користат Сири, мапи на Епл, да контролираат музика и да вршат други активности без да треба да ги тргнат погледите од патот, нешто многу важно секогаш кога ќе се движиме со кое било возило. Покрај тоа, возилата со уреди компатибилни со Android Auto исто така ќе имаат можност за пристап до услугите на Google.

Оваа објава е долго очекувана. Ford веќе изрази интерес за соработка со Apple кога CarPlay беше лансиран во март 2014 година и оваа најава ќе ги направи нејзините возила попривлечни. Не заборавајте дека Андроид и iOS се два мобилни системи со најголем удел на пазарот далеку третиот.

Покрај претстојната поддршка за CaPlay и Android Auto, Ford додаде и голем број на нови апликации за вашата платформа AppLink, како што се услугите на членовите на ААА, следењето трошоци или услугата заснована на локација на Eventseeker, и нова функција со напојување од 4G што им овозможува на клиентите да го стартуваат своето возило, да ги отвораат вратите, да проверуваат гориво и да го лоцираат својот автомобил далечински од вашиот телефон.

Нови детали може да бидат откриени оваа недела на CES. Во секој случај, дека бренд како Форд се обложува на CarPlay и Android Auto е многу добра вест.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.