Паметните завеси на ИКЕА добиваат компатибилност на HomeKit

Ролетни на ИКЕА

Долго разговаравме за производите од опсегот IKEA TRADFRI, оние дизајнирани да ни го олеснат животот благодарение на нивната компатибилност со разни системи како што се HomeKit или Amazon Alexa. Сепак, едно од најинтересните лансирања во последниве месеци, паметните завеси на ИКЕА, не се компатибилни со HomeKit на Епл, и покрај фактот што двете компании, шведската и северноамериканската, тесно соработуваат за да им понудат услуги на своите клиенти. Сега палетата на паметни ролетни и завеси на ИКЕА добива ажурирање што ги прави HomeKit компатибилни, Дали веќе имате нешто од овие? Ние ви покажуваме како тие работат.

Како што видовте, колегите од Actualidad Gadget веќе го тестираа овој слеп кога беше сè уште компатибилен со Alexa и Google Assistant. Добри вести за корисниците кои се осмелија да ги купат од прва, тие конечно се компатибилни со HomeKit. Првото нешто што треба да се забележи е дека за да се извлече максимум од овие функционалности, строго е потребно да се има мостот за поврзување на ИКЕА (што обично чини околу 20 €), бидејќи во спротивно нема да можете да го контролирате директно, само со неговите RF контроли вклучени во пакетот. Предноста што сега ја имаат компатибилноста на HomeKit е токму тоа што можете да го интегрирате во вашата автоматизација.

Првото нешто што ќе ви треба е да ги ажурирате апликацијата и мостот за поврзување до најновата верзија и сега автоматски ќе ви овозможи да ги поврзете овие завеси со Apple HomeKit. Моето искуство за користење на овие паметни завеси од ИКЕА е доста добро, Тие работат одлично и го прават вашиот живот прилично лесен, сепак, јас сè уште не сум ја тестирал интеграцијата со HomeKit, така што во следните неколку недели ќе го тестираме подетално за да видиме каков е резултатот што конечно го нудат, дали наоѓате интересно е


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.