Дали имате Apple Watch? Може да користите полначи само одобрени од Apple!

Полначи на Apple Watch

Сигурно цената на новиот полнач на Apple со подобрени функции и тоа овозможува полнење преку безжичен приклучок во која положбата на часовникот не е важна, ви е интересно. Можеби, како што се случува во повеќе наврати, она што најмалку ви се допадна е веројатната 89 евра што ќе чини веднаш штом ќе се претстави на пазарот. Но, ако сте еден од оние кои размислуваа за опции од трети страни, имаме лоши вести да ви ги соопштиме. Ако имате Apple Watch, можете да користите само одобрени полначи на Apple!

Иако не е прв пат Apple да ја бојкотира активноста на трети лица кои ги лансираат своите компатибилни додатоци на пазарот или ги обвинуваат за создавање додатоци кои ги оштетуваат нивните терминали, во овој случај работите се поинакви. Всушност, системот за безжично полнење што го користи Apple Watch има свој код што Apple не го обезбедил за тестови за интероперабилност. Што значи сето ова? Па, во основа, во моментов само во Купертино ја знаат формулата за да можат создадете полначи компатибилни со часовникот со потпис, и тоа го споделиле само со некои производители избрани од нив, кои исто така мора да го покажат соодветниот печат.

Јасно е дека Apple Watch е сè уште нов додаток и затоа компанијата од блокот сака да го искористи тоа за да постигне зголемен профит преку продажба на додатоци. Она што не ми е толку јасно е колку долго тие ќе можат да го чуваат предлогот во тајност со сите корисници кои се подготвени да ги срушат бариерите што ги поставува Apple. Ниту, во која мерка, таквата необична цена може да се оправда за полнач што всушност залута далеку од идеалниот дизајн на компанијата. На крајот на краиштата, тој е многу сличен на многу од оние полначи за Android што може да ги најдете ефтино на пазарот. Дали Apple го изгуби „златното јаболко“?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   алтергејк dijo

    Јас навистина сакам да видам дека јаболкото може да ги победи кинезите. Подобро зајакнете го вашето јаболко за маркетинг за да ги измамите вашите клиенти како и секогаш и да ги потрошите своите пари на вашиот откачен кабел