Постојат 40% шанси Apple да го купи Netflix, според аналитичарите

Можности за стекнување на Netflix од страна на Apple

Theе ги започнеме вестите со тоа што Apple не покажа, во ниеден момент, интерес за купување на водечката платформа за стриминг содржини. Сепак, ова движење би го ставил Apple на врвот на подиумот од овој вид содржина. И по даночната реформа на Доналд Трамп, тој го има тоа уште полесно.

„Епл“ има биланс од 252.000 милиони долари на негова заслуга. Сепак, скоро 90 проценти од овој број престојува надвор од САД. Пред даночната реформа на Донал Трамп со која се намалуваат даноците, „Епл“ може да врати голема сума пари плаќајќи само 10% данок; тоа е, Купертино ќе продолжи да добива повеќе од 220.000 долари (226.800 за да биде точно).

Предвидувања за аквизиција на Нетфликс Епл

Ова предизвика аларми да се вклучат и Аналитичарите на компанијата Citi предвидуваат дека ќе има 40% шанси Apple да стори со Netflix. Исто така, овие предвидувања се придружени со графикон во кој исто така беше можно да се види како Дизни исто така ќе влезе во обложувалниците со 30% шанса - тука треба да се додаде дека Дизни неодамна ја презеде Фокс.

Иако „Епл“ се определи за сопствена содржина и ангажира директори на „Амазон“ и ангажира реномирани актери и актерки од аудиовизуелната индустрија, не е помалку точно дека различни публикации и експерти ширум светот отсекогаш ја советувале компанијата предводена од Тим Кук да добие „Нетфликс“. Пример би бил Ом Малик уште во февруари 2017 година. Малик истакна дека Нетфликс е платформа што е присутна во сите тимови - и од различни видови - на пазарот. Како и дека има застапеност во голем дел од пазарите. Сега, виталната точка на ова движење ќе биде да се обложуваме Нетфликс би се обложил на искуството во компанија фокусирана на „Облакот“ и дека тоа добро му успеало. И тоа е дека Нетфликс е компанија формирана и дизајнирана исклучиво за Облак и ова ќе го натера Епл - компанија која не е родена со исти темели - да го искористи ова искуство да води други клучни сектори на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Yass dijo

    Се надевам дека тоа никогаш нема да се случи. Со патот по кој тргна Apple и е заинтересиран само за парите и ограничувањата што ги наметнува со своите производи, мислам дека Netflix ќе престане да биде она што е денес.