Booming Industries ја лансира првата апликација за препознавање лице

огледало

Индустрии во подем ја лансираше апликацијата Mirror Mirror на 27 јуни. Неговата презентација се заснова на способноста на апликацијата да изврши а препознавање на лице така сигурен и точен. Апликацијата е во состојба да му каже на возраст и пол на секој што е пред камерата или што го имаме на слика калем

Огледало огледало го користи наградуваниот алгоритам на напредно препознавање на лицето развиени и распоредени во државните безбедносни сили и тела низ целиот свет, а тоа е создадено од Херта безбедност.

Алгоритмот што го користи може да се види како работи на ова видео од Херта, во кое таа претставува видео од надзор заснован на биометриски параметри.

Оваа апликација, и покрај нејзината прецизност, има а алатка за одмор. Идејата е да се забавувате дознавајќи ја возраста на луѓето околу вас на забава или во супермаркет. Ветувања споредување на исклучителни резултати вашето селфи пред излегување и селфито токму кога сте во такси назад.

Апликацијата дозволува споделете ги резултатите или објавете ги. Колку што е претставено, се чини безопасно, но фактот дека се заснова на напреден софтвер и дека може да објавува слики од вас може да ги наруши правата на сликата и да се сопне на достоинството на странецот.

Објавува најдобри резултати за возраст помеѓу 25 и 60 години. Лично не сум го пробал и искрено не мислам дека е корисен, но е чекор кон препознавање на лицето Ветено од други уреди како што се „Гугл очила“ или биометриски IP безбедносни камери.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Дискобер dijo

    Тоа е типична апликација за ѓубре што служи само за да ги добиете вашите пари.