Инсталирајте го емулаторот Nintendo DS на вашиот iPhone без Jailbreak [NDS4iOS]

NDS4iOS

Одамна помина емулатори за iOS Тие не се појавуваат во заедницата, секоја година по објавувањето на jailbreak-от на новата верзија на iOS, многумина од нас чекаат да се ажурираат апликациите како NDS4iOS или PPSSPP и да се направат компатибилни за да уживаат во потенцијалот на нашиот уред и предностите на тие средини за одмор.

Оваа година се чини дека работите станаа тешки за ППССПП, и поради некои технички проблеми поврзани со внатрешните промени во iOS 9, ќе мора стрпливо да чекаме и да се молиме овој емулатор да ја преживее оваа нова верзија, сепак NDS4iOS сè уште е компатибилен со iOS 9, и сега направи чекор понатаму, можно е да се инсталира без jailbreak.

Во многу прилики има страници кои се посветени на спасување апликации во прогонство од AppStore и воведете им сертификати За да бидам инсталиран на iOS без да поминувам низ големиот А, зборувам на пример за веб-страницата iEmulators, која секогаш се грижела да дозволи инсталирање на овие апликации од самиот Safari и без потреба од jailbreak.

NDS4iOS

Овој пат е iOSEM кој ги врати емулаторот Nintendo DS и DSi NDS4iOS, и денес ќе објасниме како да го инсталираме.

Упатство за инсталација

Чекор 1:

Од нашиот iOS уред го отвораме Safari и пристапуваме до следната адреса iosem.us/app/install/nds.html

Чекор 2:

NDS4iOS

Кога ќе се појави овој екран, кликнуваме на инсталацијата и го прифаќаме предупредувањето што ќе ни каже „iosem.us се обидува да инсталира„ nds4ios ““

Чекор 3:

Вратете се на почетниот екран на вашиот уред и почекајте да се инсталира апликацијата.

Чекор 4:

NDS4iOS

Пред да ја отворите апликацијата, одете во Поставки> Општо> Профили и ќе најдете инсталиран профил како оној на горната слика, кликнете на неа.

Чекор 5:

iOS ќе ви покаже информации за профилот, вклучително и на која апликација припаѓа (nds4iOS), кликнете на Доверба „името на профилот“ и прифатете ја следнава порака.

NDS4iOS

Сега ќе ја имате инсталирано апликацијата и таа ќе ви овозможи да ја извршите, останува само да вклучите РОМС, функција што претходно беше направена од самата апликација, но Nintendo успеа да ја отстрани таа функција и сега е направена од компјутер или MAC , ние ќе ви покажеме како да го направите тоа.

Упатство за трансфер на игри

Чекор 1:

Пребарувајте на Интернет за ROM-от што сакате да го преземете, не можеме да ставаме врски бидејќи ги нарушува авторските права, но не треба да ви одзема повеќе од пребарување на Google.

Совет: Побарајте ром со (Е) или Европа во името за да бидете сигурни дека е на вашиот јазик и не ја преземате англиската или јапонската верзија.

Чекор 2:

Ако преземениот ROM е компресиран, не заборавајте да го отпакувате, можете да користите WinRAR на Windows или Keka на OS X, добиената датотека треба да биде ".nds".

Чекор 3:

Отворете iTunes и поврзете го вашиот iOS уред со вашиот компјутер или Mac.

Чекор 4:

NDS4iOS

Во делот Апликации инсталиран на вашиот iPhone, одете на дното за да ги видите оние што поддржуваат пренесување датотеки, лоцирајте и кликнете на NDS4iOS.

Чекор 5:

Повлечете ја датотеката ".nds" на списокот десно (празна ако нема веќе вчитан ROM) и проверете на вашиот iPhone дали е правилно вчитана во апликацијата NDS4iOS.

Ако сè помина добро, веќе го имате, сега започнете го посакуваниот РОМ и уживајте вашите омилени Nintendo DS игри на вашиот ОС уред.

NDS4iOS

Забелешка: Само уредите со чип А7 или повисок ќе можат да ги извршуваат сите игри на Nintendo DS со 60 fps (iPhone 5s или повисок), iPhone 5 или уредите со чип A6 ќе извршуваат игри прифатливо и оние со чип A5 (iPhone 4s, iPod Touch 5G) во зависност од играта ќе биде под 20 fps.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алехандро Луенго dijo

  xD или луд Јас инсталирам кинески сертификат за непознато потекло на мојот мобилен, ајде да одиме, и како развивач не препорачувам никому да го прави тоа.

 2.   Луис dijo

  Благодарам за советот. Но, каде би можеле да ги играте овие класични игри?

  1.    Eric dijo

   Луис, за Бога, купи ДС што го наоѓаш од втора рака во добра состојба, многу подобро

   1.    Eric dijo

    извини што најде

 3.   Маркос Суарез dijo

  Не можам да најдам страница што има соби што работат

  1.    Хуан Колила dijo

   Не можам да ти дадам ништо, жал ми е, сепак можеш да Google „roms nds“ и ќе го најдеш, лесно е

 4.   Александар dijo

  Ова звучи како давање бесплатен пас за мобилниот телефон да биде зафатен со вируси.

 5.   Карлос dijo

  Немам многу идеја за реалниот ризик што го преземате со инсталирање на овој сертификат. Може некој да ми објасни малку за да одлучам дали да инсталирам или не?

  Ви благодарам многу и поздрав!

 6.   Хуан Колила dijo

  Овој одговор се однесува и на вас и на двајцата горенаведени Александрос:

  Инсталирањето на профил од непознато потекло во iOS претставува безбедносен ризик, особено во зависност од видот на профилот, овие профили можат да вклучуваат лозинки за Wi-Fi мрежи, поставки за VPN, ингеренциите, безбедносните политики и многу повеќе реквизити.

  Со специфичен вид профил, можете од далечина да ги знаете апликациите инсталирани на уредот и разни други податоци за него, како што се процентот на батеријата и други, исто така можете да воспоставите далечински безбедносни политики (управување со лозинката за пристап до уредот, сепак ова не може да се смени, само треба од корисникот да го менува од уредот на секои X пати или да биде сложен наместо PIN), па дури и да инсталира WebClips, некои апликации на Sprignboard што се кратенки до мрежи.

  Ова се само неколку од достапните употреби и типови на профили, сега, да преминеме на профилот што ја инсталира оваа веб-страница за која станува збор:

  Профилот инсталиран од iOSEM.US е деловен сертификат, овој профил се користи за овластување за отворање апликации надвор од AppStore (NDS4iOS во овој случај), корисникот може да му верува на профилот и апликациите инсталирани со овој сертификат може да се извршат во уред без да поминуваме низ продавницата на Apple, ова подразбира дека можеме да го отвориме емулаторот без да биде одобрен од Apple и сите други апликации што се инсталирани со ист сертификат, ништо повеќе, ова не ја отвора вратата за инсталирање други апликации без ваша согласност , тоа само подразбира дека сите апликации што се инсталирани со овој сертификат (дозволено нивно инсталирање со прифаќање на предупредувањето од Safari за поставување апликација) може да се извршуваат на вашиот уред, од Поставки> Општо> Профили> ПРОФИЛ НА ЦЕЛ што ќе да може да се знае кои апликации се инсталирани со овој профил, па дури и да се одземе дадената доверба и да се избришат сите апликации што го содржат.

  Какви заклучоци донесуваме?

  1. Опасно е да се инсталираат профили од непознати извори, бидејќи тоа подразбира дека секоја апликација инсталирана со овој профил може да ја отвори корисникот, дури и ако содржи малициозен софтвер.

  2. Емулаторите се апликации што Apple не ги поддржува во AppStore и затоа тие мора да ги користат овие веб-страници и овие сертификати за да бидат инсталирани и користени како порано со трикот за промена на датумот.

  3. Овој специфичен профил не треба да претставува никаква опасност, јас самиот го имам инсталирано и самоуверено и користам NDS4iOS без никаков проблем и без мојот уред да има невообичаено однесување (секогаш можете да ја ограничите употребата на податоци од оваа апликација на пример), ако не му верувате, едноставно е како да не инсталирате повеќе апликација од Safari.

  4. Секогаш е можно да се избришат профилите и апликациите поврзани со нив за да се врати безбедноста што ја имавме порано.

  Се надевам дека ги решив вашите сомнежи, ниту „Актуалидад iPhone“ ниту јас сум одговорен за употребата што може да се даде на овој профил, откако рече дека го имам инсталирано и му верувам на мојот уред без никакви непријатности.

 7.   Марио Мендоза dijo

  Брат Јас не ги добивам апликациите на iTunes, само на Нетфликс, што можам да направам?

 8.   салпа dijo

  Оној што е инсталиран 2 дена повеќе не го вклучува, не работи
  Се вклучува и исклучува

  1.    Хуан Колила dijo

   Марио, Салпа и Боја, не ми први ми кажуваш вакво нешто, на мојот уред со iOS 9.1 продолжува да работи и iTunes ги препознава апликациите, се чини дека не си единствениот што го има овој проблем, препорачувам дека секогаш ги зачувувате своите игри за да можете да ги правите или на компјутер или на облак и во случај да не најдете начин да го направите тоа или да го решите проблемот, деинсталирајте ги профилот и апликацијата (бидејќи овие нема да помогнат вие во таа ситуација), би ви дал некое решение, но тоа е iOSEM.US кој може да ја испита работата ...

 9.   Borja dijo

  Мене ми се случува токму истото. Се снаоѓав совршено и сега тој не ме пушта да влезам ...

 10.   салпа dijo

  Здраво Хуан, она што ми се случува со емулаторот е дека го инсталирам добро два дена, сè е во ред
  Но, тогаш останува само иконата
  Не разбирам што се случува

  Благодарам

 11.   Borja dijo

  Се обидов да го избришам и повторно да го инсталирам и јас:
  «Не можам да ја преземам апликацијата. Сега не можете да инсталирате nds4ios »

  Се чини дека Apple го блокираше ... O_o

 12.   Хари dijo

  Имам iOS 9.2 и не инсталира ниту еден емулатор, ниту стари верзии, дали ќе биде за новиот оперативен систем на мојот iPhone?

 13.   Бернард dijo

  Јас неодамна се надградив на IOS 9.3 и не ми дава можност за профили.

 14.   Рафаел dijo

  Не ми дозволува преземање

 15.   Звезданов (@Zvezdanov) dijo

  Не го завршува преземањето за мене, секогаш се замрзнува пред да заврши и ми ја дава пораката „преземањето не може да се заврши сега“, ова ме изненадува бидејќи со емулаторот на ГБА немав проблеми со инсталирање и извршување. Можеби тоа е само случајна лоша среќа.

 16.   Дејвид dijo

  Како можам да го користам на iPad, во датотеката пишува .nds и го синхронизирам со Dropbox, но просторијата не се појавува во апликацијата