Како да го инсталирате вашиот дигитален сертификат на Mac и iPhone

Дигиталниот сертификат стана моќна алатка сега кога бројни јавни администрации целосно се одлучија за дигитализација. Овој дигитален сертификат е најпрактичниот, најбрзиот и најбезбедниот начин за интеракција со јавната администрација без да се напушти дома, заштедуваме време, пари и пред се непотребни трансфери.

Ви покажуваме како можете да го инсталирате вашиот дигитален сертификат на Mac и секако и на вашиот iPhone, за да можете да го користите каде и кога сакате. На овој начин, Дигиталниот сертификат ќе стане ваш главен сојузник кога станува збор за спроведување на вашите процедури на лесен начин.

Како да инсталирате дигитален сертификат на Mac

За многумина, инсталирањето на дигиталниот сертификат на macOS стана вистински кошмар. Всушност, Администрацијата не прави достапни за корисниците на macOS бидејќи Windows е доминантниот оперативен систем меѓу корисниците, а исто така и оној што го користи самата Администрација. Сепак, уште еднаш сме достапни на iPhone News за да ви помогнеме со вакви прашања.

Прво ќе одиме на страницата Веб-страница на FNMT (Fábrica Nacional de Moneda y Timbre) каде што ќе го започнеме барањето за Дигитален сертификат, без разлика дали ни треба сертификат за физичко лице или ако сакаме да добиеме дигитален сертификат за застапување за правно лице (компании, здруженија, фондации. .. итн).

Mac дигитален сертификат

Откако ќе влеземе, ќе ја избереме опцијата Побарајте сертификат и ќе одиме на првиот проблем кој има лесно решение, нема да можеме да користиме Safari за да добиеме дигитален сертификат, иако можеме да го користиме со Safari.

Кој прелистувач треба да го користам и како да го конфигурирам

Овој проблем ќе се појави и ако ги користиме најновите верзии на Google Chrome, па дури и Edge, сè ќе зависи од серија ажурирања на софтвер и поддршка за JavaScript. Сепак, нашата препорака е да ја користите верзијата 68 на Mozilla Firefox, која е најновата компатибилна со овој брз систем за инсталација на дигитален сертификат што го препорачуваме. Откако веќе ќе продолжиме да го преземаме, едноставно мораме да го инсталираме и да го извршиме за следниот чекор.

Firefox на продавницата за апликации

Сега ќе треба да го конфигурираме Firefox да биде компатибилен со барањето за Дигитален сертификат, за ова мораме преземете сертификати за root. Откако ќе се преземе, мора да ги провериме трите полиња кои даваат целосен пристап до нашиот систем. За да провериме дали сме го инсталирале правилно Мора да ја следиме следнава рута во Firefox: Мени > Опции > Напредно > картичката Сертификати > Прикажи сертификати. Таму мора да се осигураме дека коренскиот сертификат FNMT-RCM CA е ефикасно инсталиран. Веќе го имаме Mozilla Firefox подготвен за барање и преземање на нашиот дигитален сертификат, сега останува само да ја отвориме апликацијата

Почеток на барањето за дигитален сертификат

Сега, од Mozilla Firefox 68 можеме да пристапиме до Барање за дигитален сертификат. Се фаќаме за работа, сега треба да ги пополниме полињата што се појавуваат подолу: DNI или NIE број; Име; Прво презиме, е-пошта и должина на лозинката (тука секогаш избираме висок степен). Овој чекор е многу важен: мораме да се погрижиме подоцна да можеме да го преземеме сертификатот од истиот Mac компјутер и истиот прелистувач (Firefox 68) од кој го започнавме барањето, во спротивно ќе ни даде грешка и нема да можеме да го инсталираме, мора да го стартуваме барањето од почеток.

Mac дигитален сертификат

Откако ќе се поднесе барањето, ќе добиеме е-пошта со Побарајте код, погрижете се да ја зачувате таа е-пошта, ви препорачувам да ја сликате со вашиот iPhone, а во случај да не ја добиете, погледнете во вашето сандаче спам

Идентификација и потврда на Дигиталниот сертификат

Еден од последните чекори ќе биде да одите во која било канцеларија за социјално осигурување, даночната агенција или локалната администрација / Градското собрание, секогаш со закажување за тие да ни служат. Таму службеникот ќе ни го побара нашиот DNI / NIE и кодот за апликација што претходно сме го добиле по е-пошта. Таму службеник ќе го докаже нашиот идентитет и ќе ни овозможи да го преземеме дигиталниот сертификат за да можеме да пристапиме до последниот чекор, наједноставниот од сите. Можете да го користите локаторот на канцеларијата да знаете каде можете да одите за да го докажете вашиот идентитет ако не сте сигурни.

Преземете го дигиталниот сертификат

Сега е последниот чекор добијте го нашиот дигитален сертификат, за ова го внесуваме соодветниот дел од Веб-страница на FNMT и кликнете на опцијата преземете сертификат. Таму како заштитен механизам ќе ги внесеме нашите DNI/NIE, нашето прво презиме и кодот за барање што ни беше претходно испратен по е-пошта.

Исто така, притискаме да ги прифатиме условите за користење и ако го користиме истиот прелистувач и истиот Mac од кој го направивме барањето, сертификатот автоматски ќе се преземе и инсталира. толку лесно.

Како да направите копија или извоз на дигитален сертификат

Кога веќе го имаме инсталирано нашиот дигитален сертификат на Mac, можеме да работиме резервна копија со приватен клуч (важно е да ја изберете оваа опција) за да можете да ја инсталирате на iPhone, за да го направите ова отвораме Алатки > Опции > Напредно > Прикажи сертификати > Луѓе, кликнете на сертификатот и изберете „Извоз“. Ние мора да ја побараме опцијата за извоз во формат ".pfx" и да доделиме лозинка.

Како да инсталирате дигитален сертификат на iPhone

Ова е еден од најлесните чекори од сите. ајде да се заебаваме од нашиот мак (или од нашиот iPhone ако имаме пристап до датотеката) и ќе го испратиме дигиталниот сертификат преку е-пошта на адреса што е достапна од Safari, на пример Hotmail или Gmail. Си го испраќаме дигиталниот сертификат и на крајот пристапуваме до услугата за е-пошта преку Safari.

Дигитален сертификат за iPhone

Ја избираме е-поштата што самите сме ја испратиле, ја отвораме приложената датотека што одговара на Дигиталниот сертификат и кликнуваме на горниот десен агол на инсталацијата и потоа одиме на Поставки> Општо> Профили.

Овде ќе го завршиме инсталирањето со кликнување на него, ќе го внесеме нашиот код за отклучување на iPhone и подоцна клучот што го ставивме на дигиталниот сертификат и ќе го имаме инсталирано сертификатот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.