iRig акустичен, прв iOS компатибилен акустичен гитара микрофон сега е достапен

ириг-акустична

Ако имате акустична гитара и сакате да ја модифицирате или да купите друга за да може да ги снима вашите сесии, веројатно знаете дека цената на потребните микрофони може да го промени вашиот ум. Секако, сè ќе зависи од потребата, но ако барате додаток компатибилен со кој било iPhone, iPod или iPad, IK Multimedia ни го стави на располагање iRig акустична, Еден микрофон за акустични инструменти компатибилен со нашиот iPhone, што може да биде особено корисно ако имаме инсталирано редоследници како што е GarageBand.

IRig Acoustic, како што можете да видите на следната слика, е микрофон во форма на пик кој се вклопува во дупката на кој било акустичен жичен инструмент, не мора да биде гитара. Се поврзува со кој било iOS уред или компјутер (во описот пишува само Mac, но не треба да има проблем да го користите со кој било друг компјутер, нема да има смисла) со конекторот 3,5 мм приклучок а има и пристаниште 1/8 ″ за да ги поврзете слушалките, што исто така ќе ни овозможи да го слушаме ефектот што го конфигуриравме во нашиот редослед.

ириг-акустична

Акустичната iRig го доловува целиот опсег и тон на кој било инструмент и ни е ветено дека звукот е многу професионален. За разлика од магнетните микрофони, iRig не ја менува бојата на звукот на инструментот, тој нуди одговор на висока фреквенција и пренесување на низок шум. Јас, кој со години имам магнетна таблета, можам да ја потврдам важноста на опишаното овде, ако на крајот го исполнат ветеното. И, од друга страна и како и обично во овој тип пикапи, iRig Acoustic нема потреба од батерии, така е едноставно за поврзување и користење, нешто што е многу едноставно заради малата големина, и се враќам да го коментирам моето искуство каде имав пикап дека за да го монтирам морав да ги отстранам или олабавам жиците на гитара.

Доколку сте заинтересирани, имате повеќе информации и можете да го купите iRig Acoustic од Официјална веб-страница на ИК Мултимедија.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.