Истрагата на Самсунг за пожарите во Ноут 7 завршува

Галакси нота 7 во пламен

Сапуницата со Самсунг Галакси Ноут 7 кои беа повлечени од пазарот поради експлозии, пожари и други проблеми, завршува. Самата Јужнокорејка веќе објасни дека ќе го решат случајот за истиот почеток на годината и нејзините зборови се исполнети, проблемот со запалување на батериите е малиот простор помеѓу батеријата и остатокот од внатрешните компоненти на уредот.

Вистината е дека закривениот дизајн на оваа опрема и во предниот и во задниот дел ги прави внатрешните компоненти да бидат премногу „заедно“ внатре во неа, така што секоја варијација на температурата во батеријата на опремата може да предизвика во пожар, но не заради тоа како беше кажано на почетокот.

Денес минијатуризацијата на внатрешните компоненти е спектакуларна, но понекогаш и покрај сите достигнувања во оваа смисла можеме да наидеме на некаков фер дизајн за да ги ставиме сите нив и токму тоа се случи со Samsung Galaxy Note 7. Компанијата официјално објаснува дека проблемот со пожарите лежи директно во малата физички простор во внатрешноста на Galaxy Note 7, така што тоа не е проблем со батеријата.

Во секој случај, она што стана јасно по оваа официјална изјава е дека ништо не може да се остави без прилагодување на максималните детали во оваа опрема што ја користиме секојдневно. Случајот со Note 7 покрај тоа што предизвика материјална штета на некои корисници, беше вистинска главоболка за јужнокорејската компанија, бидејќи таа навистина го допре својот пазар и продажбата на своите паметни телефони поради проблемот. Покрај тоа, овој неуспех целосно влијае на лансирањето на новиот предводник на брендот, кој веројатно ќе треба да го одложите лансирањето на вашиот Samsung Galaxy S8 оваа година.

На кратко, случај што завршува со вистинска главоболка за погодените кои беа принудени да ги вратат своите уреди, некои милионерски загуби за Самсунг и пред сè сериозен проблем во угледот и довербата на брендот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.