ResearchKit ќе испита за лекување на хепатит Ц.

истражувачки комплет

Истражувачки комплет веќе им помага на медицинските истражувачи да направат голем откритие во области како Паркинсонова болест, аутизам или кардиоваскуларни болести. Следната цел на овој софтвер со отворен извор е да се користи ResearchKit до учат хепатитис Ц., кој потекнува од вирус за кој во моментот малку се знае, но кој влијае на многу пациенти. Тоа е болест што има големо влијание, но истражувачите сè уште не разбираат некои ефекти на самиот вирус и на лековите што се користат за лекување во секојдневниот живот.

Детската болница во Бостон создаде нова апликација ResearchKit наречена C Тракер (нешто како „следење на Ц“) што им овозможува на пациентите кои имаат хепатит Ц. водите сметка за вирусот одговарање на некои основни прашања, опишување на некои факти и опишување на нивоата на активност. Според д-р Кен Мандл, Ц Тракер ќе им овозможи на истражувачите да разберат како живеат пациентите со хепатит Ц во реалниот свет, овозможувајќи им да го видат влијанието на хепатитисот Ц на начини што не биле видени порано.

Во објавата на блогот ResearchKit со детали за апликацијата, Мандл вели дека најважната иновација е нова заднинската наречен C3-PRO (да не се меша со C3-PO, кој сега е во кино) што е ставен на располагање на истражувачката заедница за употреба со други апликации на ResearchKit.

C3-PRO (согласност, контакт и рамка на заедницата за пријавени резултати на пациентите) ја поврзува секоја апликација ResearchKit со ИТ инфраструктура наречена i2b2 што е широко користена во клиничките истражувања. C Tracker додава корисници додека ги чува нивните податоци целосно анонимни. Во идните верзии, болницата планира да ја препише апликацијата за проучување на други пациенти, така што нивните податоци ќе можат да се поврзат со i2b2, со што се надеваат дека ќе соберат нови податоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   енергија dijo

  Ми се чини дека грешиш со вирусот, хепатит Ц веќе има лек со познатиот лек наречен Совалди, да видиме дали еднаш и засекогаш ќе ги спротивставиме информациите пред да ги објавиме, што не е прв пат да се заебаваш на овој начин.

  1.    Пабло Апарисио dijo

   И што реков погрешно? Ако сакате резиме, ResearchKit ќе се користи за проучување на хепатитис Ц.

  2.    Мигел Хернандез dijo

   Читањето е поважно во секој случај.

   Написот зборува за подобрување на третманот со хепатитис Ц, а не за создавање лек.

 2.   Шон_Гц dijo

  Ако хепатитисот Ц е излечив, во октомври 2014 година комбинацијата на Софосбувир и Ледипасвир беше пласирана во Европа, под трговското име Харвони.

 3.   Рокови на Рафаел dijo

  Haveе имаме ако ги препрочитаме вестите, бидејќи во нив се вели дека истражувачкиот комплет ќе се користи за проучување на хепатит Ц ... ако веќе постои патентиран лек, кој чини 80000 60000 долари во САД и во Европа околу XNUMX XNUMX евра, па затоа „има лек “е единственото нешто за богатите, многу развиени земји не можат да си го дозволат тоа ... што прават е да земат друг сличен лек, но тоа е малку поопасно ...

  Искрено ... курви за патенти ... (парите вредат повеќе од човечки животи ... но што ќе се прави, човечките суштества се алчни по природа ...)

  Поздрав и среќен Божиќ!