И покрај проблемите со батеријата со iOS 14.6, Apple престанува да го потпишува iOS 14.5.1

iOS 14.6

Вчера објавивме статија во која ве информиравме сè пошироко распространет проблем кај многу корисници со батеријата на iPhone по ажурирањето на iOS 14.6, најновата достапна верзија на iOS, од Купертино престанаа да го потпишуваат iOS 14.5.1, па ако сте меѓу засегнатите, не можете повеќе да го донаградувате.

Кога ќе престанеме да го потпишуваме iOS 14.5.1, единствената верзија што можеме да ја инсталираме на нашиот уред денес, ако имаме проблеми со уредот е iOS 14.6, верзија што се чини дека не се согласува многу добро со управувањето со батеријата, проблем што очигледно Apple не го зел предвид и што ниту тие не го препознале.

Ако има проблеми со траење на батеријата на вашиот iPhone се повеќе досадни, имате две опции: вратете го уредот од нула без да вратите резервна копија или инсталирајте ја бета-верзијата iOS 14.7 што Apple ја објави на 20 мај, бета верзија што во моментов е достапна само за програмерите.

Ако сте еден од корисниците кои страдаат од проблеми со траењето на батеријата, го препорачувам тоа вратете го уредот од нула, без враќање на резервната копија, бидејќи повторно ќе ги повлечете проблемите со перформансите што можеби ги има вашиот уред.

Ако Apple не го препознала ова прашање, тоа е веројатно затоа што не е проблем со iOS 14.6 туку процесот на инсталација на уредот. Можно е за време на инсталацијата да се модифицираат некои датотеки што влијаат на работата на некои апликации, па оттука и враќањето на нашиот уред е единственото решение, особено сега кога не можеме да го намалиме рејтингот.

Имајте на ум дека при деградирање и / или враќање на уредот, сите оперативни конфликти се елиминираат во основата дека нашиот уред може да има што може да влијае на потрошувачката на батеријата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.