Која е разликата помеѓу моделот со GPS и моделот со GPS + Cellular?

Ова може да биде едно од оние прашања што можат да ги постават многу помалку искусни корисници во светот на технологијата и конкретно Apple, и затоа ќе одговориме што е можно појасно за Која е разликата помеѓу моделот со GPS и моделот со GPS + Cellular?

Веднаш можеме да кажеме дека апсолутно сите модели што Apple ги пласира денес, што се однесува до Apple Watch, имаат GPS. Тоа е добро бидејќи можеме да го имаме интересни функции благодарение на оваа технологија и нашиот поврзан iPhone.

Што точно значи GPS на Apple Watch?

Оваа технологија што е додадена од Apple Watch ни овозможува да извршуваме активности како што се испраќање и примање пораки, одговарање на повици и примање известувања кога нашиот iPhone е поврзан на часовникот преку Bluetooth и Wi-Fi. И покрај ова, интегрираниот GPS што го имаме во Apple Watch работи без потреба поврзаниот iPhone да снима со апликации за активност на растојание, темпо и маршрута што ја правиме кога вежбаме.

Што точно значи да се има GPS + Мобилен?

Добрата работа во врска со оваа технологија е што покрај снимањето на физичката активност како што тоа го правиме со остатокот од моделите на фирмата Купертино, Apple Watch со GPS + Cellular ни овозможува да испраќаме и примаме пораки, сите видови на известувања за push, да одговориме на дојдовните повици, примање известувања, слушање на Apple Music и Apple Podcasts (во зависност од земјата) нема потреба да го носите iPhone-от со вас.

Од она што можеме да кажеме дека му ја дава потребната независност на часовникот со нашиот телефонски број за да може да го остави iPhone-от дома. После една година оваа опција е достапна во нашата земја благодарение на преговорите помеѓу Apple и операторите Orange и Vodafone. Засега тие се единствените два оператори кои ќе ја понудат оваа услуга на корисниците на Apple Watch GPS + Cellular, за некое време е скоро сигурно дека и другите ќе се приклучат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   AАВИЕР ХЕРНАНДЕЗ ГУЗМАН dijo

  Јас работам на отворено и не сакам да го полнам мојот iPhone, часовникот за јаболка би бил многу корисен

 2.   Хуан Карлос dijo

  Кое е максималното растојание што телефонот wactch мора да биде без Wi-Fi мрежа, поради поврзување со Bluetooth?

 3.   yt.marat292 dijo

  Навистина ми се допаѓа брендот јаболко, ако сакате, ќе го извлечам на мојот профил на инстаграм, ако сакате да ме следите и да ми испратите директен, ќе ви одговорам @ yt.marat292

 4.   Енкарни dijo

  Многу корисни информации. Благодарници

 5.   Агустин dijo

  Само што купив часовник со јаболка преку amazon, поточно серија 4 со мобилен телефон, но телефонот што го имам е huawei 20 pro. Мојот часовник ќе работи со тој телефон. Јас сум 72-годишна личност и иако се обидувам да бидам во тек, вистината е дека не разбирам многу.
  Ако некој може да ми помогне, јас го ценам тоа.
  часовникот ќе пристигне во недела на 18-ти

  1.    Оскар dijo

   Здраво Агустин. Досега часовниците на Apple не се компатибилни со оперативните системи Android.