Што ни нуди здравјето во iOS 8

ios8-здравје (копија)

Здравје е името на новата опција што доаѓа со iOS 8 и служи како а складиште за сите здравствени податоци собрани од iPhone, апликации и додатоци. Тоа е исто така визуелен начин на презентирање на податоците што ви овозможува да носите одлуки за нив.

За да ја олесни целата оваа интерконекција помеѓу iPhone и апликациите и додатоците што го сочинуваат Health, Apple го создаде HealthKit за програмери и производители.

Досега, апликациите собираа секаков вид на податоци, без оглед дали се од додатоци, или директно со внесување податоци или активност за следење, во секој случај, овие податоци останаа во секоја од апликациите и тие немаа поголема корисност и живот од самата апликација им ги додели.

Имајќи предвид дека не постои само мониторинг на вежбање, туку и на спиење, диета, исхрана, расположение, лекови итн. Овие податоци заедно даваат целосен преглед и највредни за нашето здравје отколку вашата индивидуална вредност.

Здравје како корисник

Здравјето е предниот дел на HealthKit. Вклучува а дел за внесување на податоци. Од тука можете брзо и лесно да ги прегледувате јазичињата преку групирање според ден, недела, месец и година.

Постои дел за податоци (Здравствени податоци) што ви овозможува да ги видите сите следни податоци;

 • Сите, сите без дискриминација.
 • Мерења на телото, ги чува мерењата на вашето тело, вклучувајќи процент на маснотии, индекс на телесна маса, висина и тежина.
 • Лекови, сите лекови што ги земаме континуирано.
 • Резултати од лабораторијата, збир на медицински аналитички резултати што можат да послужат како референца.
 • Фитнес вклучува потрошени калории, растојание, време на одмор и чекори.
 • Me ви овозможува да го внесете датумот на раѓање, биолошкиот пол и крвната група.
 • Исхрана чува долг список на храна, со нивните својства и содржина на минерали и витамини.
 • Резултати складира широк спектар на резултати, како што се оние од тестот за алкохол во крвта или индексот на оксигенација на крвта.
 • Спијам складира податоци од анализа на циклусот на спиење.
 • Виталии Р.го следи крвниот притисок, телесната температура, отчукувањата на срцето и стапката на дишење.

Секој сет на податоциs има свој график, што има способност да прикажи, додаде и сподели остатокот од групите податоци, како и прекинувач за да ги ставите на таблата или надвор од нив.

Дел Извори ги наведува апликациите и додатоците што во моментов се поврзани со Здравјето преку HealthKit. Со време можете даваат и одземаат дозволи за други апликации и додатоци за пристап до вашите податоци. Овој дел е корисен за проверете и исчистете повремено.

Делот од Медицински проект (медицинска идентификација) дозволува креирајте картичка на заклучениот екран Тоа го покажува вашиот датум на раѓање, медицински состојби, медицински белешки, алергии, лекови во употреба, контакти, крвна група, ако сте донатор на органи, тежина и висина. Ниту еден од овие податоци не е вклучен во податоците споделени со други апликации, но тие ќе бидат видливи во случај на итна медицинска помош, како во случај на носење нараквица за медицинско предупредување, секој од нас ќе мора да ги измери ризиците и придобивките што може да придонесете за овој дел.

Здравствени партнери

И Здравјето и ХелтКит се амбициозен облог, но „Епл“ има свои дури и повисоки цели за обајцата. Ова е причината зошто е поврзана со Клиника МајоНа пример, да се интегрира HealthKit вака, на пример, читањето на крвниот притисок на пациентот автоматски се споредува со очекувањата и ако нешто не е во ред, нивниот лекар веднаш се предупредува за следење.

Apple исто така соработуваше со Епски системи, кој им обезбедува софтвер на болниците што опслужуваат стотици милиони Американци, така што пациентите во многу големи институции ќе можат да го користат здравството како побрз начин да ги споделат своите информации со своите лекари.

Заштита на податоци

Како што сите знаеме, лудобноста е во постојан судир со безбедноста и приватноста. Место каде што сите наши податоци, од различни апликации и додатоци, можат да останат заедно, не само што претставува нов предизвик за нашата безбедност, туку и за управувањето од трети страни, како што се здравствените работници кои би можеле да ги искористат. усогласеност со регулатива.

Бидејќи здравствените податоци се неверојатно чувствителни, Apple оди понатаму во својот систем за доделување дозволи за да можеме овласти или одбие пристап врз основа на видот на објектот. Така, ако на апликација и е потребен само специфичен вид на податоци, можеме само да ги одобриме овие податоци и да не и даваме пристап до ништо друго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.