Како автоматски да додаваме преводи во Plex

Плекс-Епл-ТВ04

Пристигнувањето на Плекс на „Епл ТВ“ беше револуција за сите нас кои се навикнавме да прибегнуваме кон други алтернативни методи за да можеме да ја гледаме нашата мултимедијална библиотека на телевизија. Благодарение на апликацијата што веќе ја имаме во App Store на новата Apple TV на 4-та генерација, не би можело полесно да ги гледаме омилените филмови и серии удобно од софата во дневната соба. Но, не само што ја претставува нашата библиотека со големи детали, корици, актери, синопси, па дури и трејлери на филмовите, туку и ни овозможува да додадеме интересни функции како што се автоматско преземање на титлите на сериите и филмовите да можат да уживаат во нив во нивната оригинална верзија со тотален комфор. Ние објаснуваме чекор по чекор како да го направиме тоа.

Создадете сметка на OpenSubtitles.org

Тоа е првиот чекор, чини само неколку секунди од вашето време и е бесплатен. Оди до www.opensubtitles.org y креирајте бесплатна сметка што ќе ги искористиме за Plex да ги преземе преводите од таа страница. Откако ова е направено, можете да продолжите со следниот чекор.

Активирајте го додатокот OpenSubtitles во Плекс

Очигледно мора да ја имате инсталирано апликацијата Plex Media Server на вашиот компјутер и веќе ја додадоа вашата мултимедијална библиотека, што е многу едноставно. Дозволете му на Plex да ја преземе целата содржина од Интернет (корици, наслови, екипа), да ги исправи погрешните асоцијации што ги имаше и кога вашата библиотека е во совршена состојба, тогаш продолжете со постапката за додавање на титлите.

Плекс-Поднаслов-03

Отворете „Менаџер за медиуми“ во Плекс и кликнете на тркалото за запчаници лево (стрелка), потоа изберете ја опцијата „Поставки“ и под „Сервер> Агенти“ изберете „Телевизиски серии> ТВДБ“, проверете ја опцијата "OpenSubtitles.org" за да ја активирате. Кликнете на трите хоризонтални ленти лево од Opensubtitles и ставете го на првата позиција од списокот. Сега кликнете на тркалото за запчаници десно.

Плекс-Поднаслов-04

Потоа, ќе треба да ги внесете вашите податоци за пристап до сметката што ја создадовте во првиот чекор од ова упатство и изберете ги титлите што сакате автоматски да се преземаат. Имате до три преводи што можете да ги преземете, иако не мора да ги изберете сите три.

Плекс-Поднаслов-05

Кликнете на Зачувај кога сè е правилно конфигурирано и затворете го прелистувачот. Повторно отворете го "Менаџер за медиуми" и ажурирајте ја содржината на библиотеката. Во зависност од големината на библиотеката, може да потрае повеќе или помалку за да се преземат сите преводи. Ако сакате да го сторите тоа и за филмови, повторете ги истите чекори, но во менито „Филмови“.

Плекс-Поднаслов-01

Веќе нема да се грижите за пребарување веб-страници за преземање преводи или за да мора да ги преименувате за да одговара на видео-датотеката или да ги додадете во вашата библиотека. Plex ќе се погрижи за сето ова за вас и можете да ги прегледувате и на вашиот iPhone, iPad или Apple TV Нема проблем. Луксуз за loversубителите на серијата во оригинална верзија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   гена dijo

  добра статија, иако ништо не губам.

 2.   Мигел Анхел Албертос dijo

  Ниту јас не добивам ништо