Така можете лесно да блокирате содржини за возрасни на iPhone и iPad на вашите деца

Мобилните уреди, без разлика дали се iPhone, iPad или кој било друг тип, се на дофат на најмалите во се помлади и помлади возрасти. Нивната брза нормализација на овој тип на уреди ги приближува до раната дигитална ера, пристапувајќи до сите видови информации. Проблемот, понекогаш, е што голем дел од содржината што може да се погледне на интернет е директно фокусирана на возрасните, нешто што се случува и на телевизија.

Така лесно можете да блокирате секакви содржини за возрасни, како што се веб-страници, филмови и музика за да ги спречите најмалите да пристапат до нив без надзор.

Време на екранот, најдобрите родителски контроли за iOS и iPadOS

Користете време Тоа е карактеристика за која сме зборувале безброј пати и всушност нејзините карактеристики или можности растеле со секоја нова верзија на iOS. Толку многу, што кога ќе стартувате нов iPhone, еден од првите чекори во однос на конфигурацијата е токму тој на оваа функционалност, доколку одлучите да ја активирате, се разбира.

Од очигледни причини, возрасно лице нема нужно да бара следење на употребата на нивниот iPhone или iPad, а уште помалку во однос на ограничувањето на одредена содржина, сепак, тие бараат Може да ни помогне кога станува збор за длабинско знаење како и особено колку го користиме нашиот iPhone.

Биди така, време на употреба еволуираше за да стане неопходен елемент и додаде на родителската контрола на iOS и macOS уредите воопшто, што ја прави оваа задача многу полесна за родителите кои сакаат нивните деца да имаат ран контакт со технологијата, воспоставувајќи некои ограничувања кои обезбедуваат додаток на спокојство на дома.

Затоа сакаме да ви покажеме како користете правилно време на употреба со цел да го блокираат или надгледуваат пристапот што најмалите од куќата го прават на содржината што им ја прави достапна Интернетот.

Како да се активира време на употреба

Првиот чекор, очигледно, е да ја активираме оваа функционалност за да можеме да ги приспособиме нејзините параметри и затоа да ги извршиме прилагодувањата што ни се од интерес. За ова ќе одиме на апликацијата поставувања на iPhone или iPad, а во една од првите страници ќе најдеме искористете го времето. Доколку не ја најдеме опцијата, ве потсетуваме дека оваа апликација има лента за пребарување на врвот, во која можеме да пишуваме време на употреба и ќе го лоцираме за миг.

Откако ќе влезете внатре, се појавува опцијата активирајте „време на употреба“, каде што можеме да добиеме неделен извештај со информации за времето на користење и да дефинираме ограничувања за апликациите со кои сакаме да управуваме. Ова се основните функционалности на време за користење:

Време на користење iOS и iPadOS

 • Неделни извештаи: Проверете неделен извештај со податоци за времето на користење.
 • Време на прекин и ограничувања за користење на апликацијата: Ќе дефинирате време за да бидете подалеку од екранот и исто така можете да поставите временски ограничувања за категориите со кои сакате да управувате.
 • Ограничувања: Можете да поставите ограничувања врз основа на експлицитни поставки за содржина, купувања, преземања и, пред сè, приватност.
 • Код за време на користење: Можете да управувате со времето на користење директно од iPhone или да користите код на уредот за да одобрите одредени движења.

Откако ќе го активираме, ќе не праша дали iPhone е наш или на нашите деца, во случај да го утврдиме како iPhone на нашите деца, ќе можеме да приспособиме повеќе родителски контроли од вообичаеното. следеше чин Ќе ни побараат одредени конфигурации:

 • Воспоставете временско ограничување за користење што можеме веднаш да го прилагодиме.
 • Поставете дневно ограничување за користење на апликацијата. Кога ќе се достигне дневното ограничување за користење, ќе побара код или овластување за да може да продолжи да го користи уредот или да го продолжи времето на користење.
 • Ограничете одредена содржина.

Поставете ограничувања и блокирајте содржини за возрасни

Веќе разговаравме и во други прилики како да се воспостави привремени ограничувања за користење на апликации за iOS, па денес ќе се фокусираме на ограничувањата и ограничувањата за пристап во зависност од видот на содржината, т.е. блокирајте содржини за возрасни или експлицитни на овој iPhone или iPad.

Првото нешто што ќе направиме е да воспоставиме ограничувања за инсталирање на апликациите, на овој начин ќе ги спречиме да инсталираат одредени апликации кои им овозможуваат пристап до содржина за возрасни или експлицитна. За ова ќе ја следиме следната рута:

 1. подесувања
 2. Користете време
 3. Ограничувања
 4. Набавки на ITunes и App Store
 5. Повторени купувања и преземања во продавниците: Не дозволувајте
 6. Потребна лозинка: Секогаш бара

Сега е време да се постават ограничувања за видот на содржината достапна на овој iPhone или iPad, а и ова е прилично едноставно:

 1. подесувања
 2. Користете време
 3. Ограничувања
 4. Ограничувања на содржината

Овде имаме различни опции што ќе ги објасниме за да одлучите за секоја негова поставка:

 • Дозволена содржина во продавниците:
  • Музика, подкаст и премиери: Можеме да избираме помеѓу само соодветна содржина, или, исто така, експлицитна
  • Видео клипови: Вклучете или исклучете го приказот на видео клиповите
  • Музички профили: Поставете музички профил соодветен на возраста
  • Филмови: Можеме да избереме старосна граница за избор на филмови во продавницата
  • ТВ програми: Можеме да избереме старосна граница за избор на филмови во продавницата
  • Книги: Можеме да избираме помеѓу соодветни книги или, исто така, со експлицитна содржина
  • Апликации: Можеме да избереме старосна граница за избор на филмови во продавницата
  • Клипови за апликации: вклучете или исклучете ги клиповите на апликациите
 • Веб содржина:
  • Неограничен пристап: даваме целосна слобода на пристап на веб
  • Ограничете го пристапот до веб за возрасни: Можеме да блокираме веб-локации идентификувани како содржини за возрасни, па дури и да додадеме некои за секогаш да дозволуваме или секогаш да блокираме
 • Сири:
  • Содржина за пребарување на веб: Дозволи или блокирај
  • Експлицитен јазик: Дозволи или блокирај

И, конечно, низа функционалности во Центарот за игри што ќе ги игнорираме бидејќи ќе зависат од секој тип на корисник. Во овој случај, препорачуваме максимизирање на типот на ограничување и во содржината дозволена во продавниците, и секако во веб-содржините, на овој начин пристапот ќе биде ограничен. За поголема безбедност, ја препорачуваме опцијата ограничи пристап до веб за возрасни, рачно додајте ги најпопуларните веб-локации во блокот.

И тоа е колку е лесно да се ограничи пристапот на најмалите дома до содржини што се класифицирани како „за возрасни“ или експлицитни на одредени веб-страници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.