Како да вратите изгубен или украден iPhone, iPad или Mac.

Пребарувајте го мојот iPhone

Губењето на вашиот iPhone или iPad е релативно честа појава. Исто така е точно дека е украдено или оставено некаде заборавено. Благодарение на iCloud и функцијата „Пронајди го мојот iPhone“, релативно е лесно да се најде, сè додека уредот е вклучен и поврзан на Интернет, или преку WiFi или 3G врска. Што треба да се направи кога ќе се појави една од овие несреќи? Ние ви ги покажуваме чекорите што треба да ги преземете да се обидат да го повратат изгубениот или украдениот уред што е можно поскоро.

Пристапете до вашата сметка iCloud

icloud

Постои апликација во App Store што ви овозможува да ја користите функцијата „Пронајди го мојот iPhone“, но ако немате други уреди на Apple при рака, најбрзата работа е да пристапите кој било компјутер со интернет прелистувач и влезе вашата сметка iCloud. Во менито што се појавува, мора да ја изберете апликацијата «Барај», со иконата за радар.

Пронајди го мојот iPhone-01

Автоматски ќе се појави мапа што ги покажува сите уреди на Apple што сте ги конфигурирале со вашата iCloud сметка и со кои функцијата „Пронајди го мојот iPhone“ е активирана. Во горниот централен дел на прозорецот можете да го изберете предметниот уред. Theе се појават сите уреди што сте ги конфигурирале со вашата сметка, без разлика дали се вклучени и поврзани или не.

Пронајди го мојот iPhone-05

Во случај на iPhone или iPad, тоа ви овозможува да го ставите во „Изгубен режим“, во кој уредот се заклучува и ви овозможува да конфигурирате персонализирана порака на екранот, па дури и да наведете телефонски број за повик.Може да ја избришете и содржината на уредот, или направете да испушти звук, нешто корисно за кога го имате близу, но не можете да го најдете. Бришењето на содржината на уредот треба да биде последната опција што треба да ја користите, но тоа е многу корисно ако имате чувствителни информации што не сакате да ги достигнете несаканите очи.

Пронајди го мојот iPhone-06

Во случај на Macbook, опциите се многу слични, иако немате опција за „Изгубен режим“, вие можете да го заклучите уредот или дури и да ја избришете неговата содржина.

Пронајди го мојот iPhone-02

исто така, достапни опции за оние уреди што се исклучени или без интернет-врска. Од една страна, можете да ја активирате опцијата да бидете известени штом уредот е повторно достапен. Може да го активирате „Изгубениот режим“, но тоа ќе стапи на сила само кога уредот е вклучен и поврзан на Интернет, исто како и да одлучите да ја избришете неговата содржина.

Запомнете дека од воведувањето на iOS 7, „Пронајди го мојот iPhone“ е исто така нова безбедносна опција што спречува враќање на уредот без да го внесете клучот iCloud, така што (се претпоставува) дека некој што ќе го пронајде вашиот уред или ќе го присвои неможе да може да ја избрише вашата сметка iCloud и затоа можеби во одреден момент ќе ја знаете нејзината локација. Ова е само теорија, бидејќи во моментот а нарушување на безбедноста што овозможува отстранување на оваа заштита без потреба од лозинка Се надеваме дека Apple ќе го реши наскоро.

Повеќе информации - Грешка во iOS 7 ви овозможува да го деактивирате Find My iPhone без лозинка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роберто dijo

  Но, ако го имате со безбедносниот код, би било невозможно да се стори овој процес, бидејќи да се поврзете на мрежа, оној што ќе најде „идеи“ ќе треба да го отклучи и веднаш да пристапи на Интернет преку Wi-Fi за оние кои користат iPod или iPad без 3G.

  1.    Луис Падилја dijo

   Навистина.

 2.   RICARDO dijo

  Многу корисни информации. Всушност, што се случува ако откако ќе го ставите во ЗАБОOSTЕН МО MOD, iPhone се појави со порака "Iphone е деактивиран, поврзете се на iTunes", јас ќе се поврзам со Itunes откако ќе го деактивирам LOST MODE и Itunes ми каже порака дека iPhone е во ИЗГУБЕН режим.
  Што треба да направам за да го активирам мојот iPhone, имајќи предвид дека Simcard е совршено оперативен бидејќи уредот прима повици, но не може да ги остварува.
  Благодарам

  1.    Луис Падилја dijo

   Внесете http://www.icloud.com и деактивирајте го изгубениот режим на вашиот iPhone на ист начин како што го активиравте

 3.   RICARDO dijo

  Фала Луис, чудното е што веќе го деактивирав ...

 4.   Хорхе Л. dijo

  Јас го имам мојот iPhone во изгубен режим, но тој беше поврзан на интернет преку рутер што повеќе не постои, сега сакам да ја деактивирам опцијата изгубен режим, но iPhone нема интернет и не можам да го поврзам на Интернет затоа што е блокиран . Што можам да направам во овој случај ако iPhone не се отстрани од опцијата изгубен режим се додека не се поврзе на Интернет., Благодарам ...

 5.   Леонел сандовал dijo

  Јас го заклучив iPhone-от и сега не знам како да го отклучам бидејќи не ме препознава ниту сим xq ми го испратија од САД и го имав активиран со турбо сим и сега ми фрла SIM грешка ако ми помогнеш би ја ценел со сето свое срце xq итно треба да ја отклучам бидејќи таму имам информации за канцеларијата до која треба да пристапувам

 6.   ангел dijo

  Во случај да направат фабричко ресетирање, дали можам да го лоцирам? И, ако ipad е веќе конфигуриран со друг ID, дали можам да го деактивирам?

  1.    Луис Падилја dijo

   Не може да се ресетира фабрички ако е заштитено со Find My iPhone без да го внесете клучот iCloud.

 7.   јазми dijo

  Син ми ја изгуби ipad-от, ние не го активиравме icloud ... има начин да го следиме

  1.    Луис Падилја dijo

   Нема активен icloud, извинете но не

 8.   Сабрина Гарсија dijo

  Мојот iPhone штотуку е украден, тој е во изгубен режим, но телефонот е исклучен, ако направам кредитно надополнување, има ли начин да го следам?

 9.   Хорхе dijo

  Јас го имав мојот Ipad со безбедносен клуч, кога се изгуби го ставив во изгубен режим, но тие ми велат дека можат да се поврзат преку wi fi
  и рестартирај го, сега сакам да направам далечинско бришење, но тие ми кажуваат дека со тоа го оставам фабрички и не можам повеќе да го барам што не е важно, но не сакам да можам да го користам Ipad повторно, дали е тоа можно

 10.   Престани dijo

  Ми украдоа Mac, само ненамерно од мојот iPhone ја активирав опцијата за Емит звук, вистината е дека не сакам стаорците да сфатат дека ги лоцираме, како можам да ја деактивирам опцијата да емитувам звук од мојот iPhone или од icloud

 11.   Дејвид Хорхе dijo

  Здраво!! Јас сум Кубанец и купив iPhone тука во Куба без да знам дека е блокиран со icloud.
  Се обидов да контактирам со сопственикот за да му го вратам, но бројот на контакт што го добив на iTunes е од Мексико,
  Испратив пораки на тој број, но тој не одговара. Би сакал да знам дали има некаков метод за употреба
  тоа е iphone 5s iOS 8.1.3
  Ако некој може да контактира со неговиот сопственик, бројот што ми го дава iTunes е овој; (33) 12123792
  Те молам, остави му да напише на: djmterry90@gmail.com

 12.   Луис Алберто Аранда Гарсија. dijo

  Здраво, добро утро, јас се викам Луис Алберто и украдоа 3 нови iPad-а без сметка и без iCloud и би сакал да ме упатиш ако е можно да ги лоцирам преку IMEI на опремата.
  Јас би ја ценел секоја поддршка во нивното лоцирање. АјПадите не се мои, туку моја работа.
  Ви благодариме.