Како да активирате функции со допири во iOS 14

Една од новините што ги имаме на располагање во iOS 14 е онаа на активирајте ги функциите со потчукнување на задниот дел од нашиот iPhone. Оваа опција, која е директно поврзана со пристапноста, предизвика голема вознемиреност кога беше откриена во бета верзијата, како што тоа го правеше во своето време, со опцијата за активирање на покажувачот на iPad. Во секој случај, важно е што сега со јавните верзии на iOS и iPadOS можеме да ја активираме оваа функција на iPhone, па да видиме кои се чекорите што треба да ги следиме за да го сториме тоа.

Поврзана статија:
Јавната бета верзија на iOS 14 е сега достапна, објаснуваме како да ја инсталирате

Двојно или тројно притискање како што ви одговара

Оваа опција, која во принцип е специјално дизајнирана и креирана за луѓе кои имаат некаков физички проблем што спречува какво било дејство на екранот, може да се користи со двојно или тројно притискање на грбот. Секој од нив може да активира или деактивира функција и можеме да ја конфигурираме според нашите потреби. Логично, оваа опција е достапна во бета верзиите на iOS 14, затоа користете го упатството што го направивме и што го оставаме погоре за да ја инсталирате јавната бета верзија, ако не знаете како да го направите тоа.

Првото нешто што треба да направиме е пристап: Поставки> Пристапност> Допрете> Допрете назад и токму во ова мени наоѓаме можност за конфигурирање на дејство со притискање на задниот дел на iPhone со прстот. Може да го заклучите екранот, да направите скриншот, да го отворите контролниот центар, да го активирате асистентот Siri или што сакате.

Проблемот е што оваа опција може да се активира по грешка кога уредот го носиме во ранец, торба или дури и во џеб. Опцијата е во бета фаза и може да пропадне малку во моментот, затоа советот е да се обидете на пример со „слики на екранот“ и три удари на тастатурата, ако не е активиран со вашата секојдневна употреба, тогаш можете да конфигурирате други работи што можат да бидат корисни помош. Запомнете дека оваа функција Достапно е само на iOS 14.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Здраво. Оваа функција ми беше интересна кога ја прочитав првпат. Сега кога ја инсталирав јавната бета верзија, таа не се појавува во поставките. Дали е отстранета во втората бета верзија или се појавува само во развојната?
  Честитка.

  1.    Hector dijo

   Ако се појави, јас само го поставив.

 2.   Jordорди Гименез dijo

  Хавиер навистина се појавува во бета-верзија за програмери, замислувам дека јавната бета-верзија исто така треба да биде таму.

  Со почит