Како да ги оневозможите предупредувањата за обука на Apple Watch

Ова е едно од оние прашања што некои од вас ни ги поставуваат често и затоа решивме да го создадеме овој мал туторијал. Всушност оваа функција која во некои случаи се активирал неволно во поставките на часовникот и лесно се оневозможува.

Во мојот случај, тој беше активиран автоматски (или можеби го активирав без да го сфатам тоа) во последната објавена верзија на оперативниот систем watchOS. Многумина од вас го немаат активен, но исто така е добро да знаете како можеме да ги деактивираме Меѓу другото, предупредувањата за „паузата на тренингот“ или „прстенот за вежбање е завршен“.

Apple Watch се способни за известете не во одредено време на обуката и ова може да се деконцентрира. Тоа е опција која во мојот случај беше активирана сама по себе, во ниту еден момент не ја конфигурирав. Сега ќе видиме како да го активирате или деактивирате со овие едноставни чекори. Ова дејство може да се изврши од самиот часовник или од iPhone, прво ќе видиме како да ги оневозможиме овие известувања или предупредувања од iPhone:

  • Ја отвораме апликацијата Гледајте на iPhone
  • Кликнете на опцијата Тренинг
  • Скролуваме нагоре и ја бараме последната опција: Гласовни одговори

Во овој момент гледаме дека тоа јасно укажува на тоа Siri може да ни чита известувања за обука. Деактивираме или активираме и тоа е тоа. За да го извршиме ова активирање или деактивирање директно од Apple Watch, мора да ги следиме истите чекори, но на часовникот.

Ја притискаме дигиталната круна и пристапуваме до Поставките. Откако ќе влеземе внатре, едноставно ја бараме апликацијата за обука и се спуштаме до најдете ја опцијата „Гласовни одговори“ која е опцијата што треба да ја активираме или во овој случај да ја деактивираме. Можеби како мене сте ја активирале оваа опција без да сфатите или дури е активирана автоматски, важно е да знаеме каде треба да одиме за да ја деактивираме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.