Како да ги измените вашите доверливи уреди на Apple

iPhone-6s-Plus-02

Двостепената верификација на Apple е безбедносна опција што треба да ја имаат овозможено сите корисници. Со помош на оваа постапка, вие осигурувате дека само нови уреди може да се додадат на вашата сметка или да пристапите и да ги измените податоците од неа со тоа што ќе го овластите тој пристап од еден од уредите што ги избравме како „Доверливи уреди“. Но, нашите уреди се менуваат, купуваме нови, продаваме стари… и ова значи дека уредот на кој му се верува може да не е веќе таков. Објаснуваме подолу како можеме да ја измениме оваа листа на уреди за секогаш да биде ажурирана.

уред-доверба-1 (5)

Првото нешто што мора да направиме е пристап до нашата сметка на Apple, за ова одиме на страницата https://appleid.apple.com и кликнете на "Управувајте со вашиот Apple ID". Внесуваме податоци за пристап и бидејќи ја активиравме двостепената верификација, мора да го внесеме кодот што ќе ни биде испратен на еден од нашите доверливи уреди.

уред-доверба-1 (4)

Откако ќе влеземе во нашата сметка, ние мора изберете во левото мени опција „Лозинка и безбедност“ и таму за возврат изберете ја опцијата „Додади или отстрани доверливи уреди“.

уред-доверба-1 (3)

Ова мени е местото каде што ќе се појават сите оние уреди што се поврзани со вашата iCloud сметка. Може да видите уред кој повеќе не е ваш и затоа не треба да биде на списокот. Со кликнување на «Избриши», тој автоматски ќе исчезне и повеќе нема да биде уред што може да одобри какви било промени на вашата сметка. Може да најдете уреди што чекаат да бидат потврдени да бидете дел од вашите доверливи уреди. Со кликнување на «Потврди», ќе ви биде испратен код на тој уред што ако го внесете, тој веќе ќе биде вклучен во вашата листа.

Важно е да имате еден (или повеќе) телефонски број како доверлив уред. Тоа е единствениот начин на кој секогаш гарантирате начин за пристап до вашата сметка во оддалечениот случај да ги изгубите сите уреди што ги имате. Секогаш можете да побарате дупликат од вашата SIM-картичка и да ја примите пораката таму за да пристапите до вашата сметка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.