Како да ги користите новите функции на апликацијата Камера што вклучува iOS 14

Мени на камерата

Неколку дена се плеткавме со нашите iPhone телефони со најновата надградба на iOS 14. Па, точно е дека нашето внимание се насочи директно на веќе познатата Додатоци, големата новина на фирмверот оваа година.

Но, постојат некои нови функции што останаа незабележани, но исто така треба да се земат предвид. Ако правите многу фотографии со вашиот мобилен, можеби веќе сте ги забележале. Повеќе од нови функции, тоа е поагилна употреба од кои веќе ги имавме. Ајде да ги видиме.

Со доаѓањето на iOS 14, апликацијата Камера исто така претрпе голем број промени. Не дека има нови функции, туку постои поагилен и интуитивен начин да ги искористиме оние што веќе ги имавме и да можеме побрзо и поефикасно да фотографираме со нашиот iPhone.

Со iOS 14, снимањата направени од камерата на вашиот iPhone не се подобрени, но ќе сфатите дека сега фотографирањето и модифицирањето на режимите и претходните поставки е многу побрзо. Според Епл, го забрзува процесот до 90 проценти.

Исто така, осигурува дека времето до првото снимање, од допирање на апликацијата Камера за отворање, сè додека не ја зачувате направената слика, е за 25% побрз отколку што беше пред ажурирањето. И кога фотографирате серија портрети, времето за следниот кадар е 15% помалку од порано.

Како iOS 14 го забрзува процесот на фотографирање

Ако нешто одеднаш се случи околу вас и сакате брзо да го фотографирате, само притиснете и задржете ја иконата на фотоапаратот на заклучениот екран. ИЛИ повлечете го екранот со прстот налево и за кратко време нема да ја имате камерата подготвена за употреба.

Ако на почетниот екран, ја притискате и држите иконата за камерата, брзо мени се отвора каде што ви овозможува да одите директно за да направите селфи, да снимите видео, да направите портрет или да направите селфи во режимот портрет.

Со iOS 14 побрзо е да се изберат различни поставки

Поставки на фотоапаратот

Сега имате различни опционални поставки.

Камерата на iPhone и неговата апликација за камера се многу разноврсни и ви овозможуваат бесконечни конфигурации. Очигледно не станува збор за SLR, туку има мноштво параметри што можете да ги измените по ваш вкус пред да фотографирате.

Наместо да ни покажувате мноштво контроли на екранот, имате нова икона во центарот на горниот дел од екранот. Ако го допрете, ќе видите одредени поставки што можете да ги измените на дното на екранот.

Една од овие поставки е контрола на компензација на изложеност. Претходно, требаше да допрете на екранот за да ја прикажете жолтата кутија што покажува каде е фокусот, а потоа повлечете ја осветленоста нагоре и надолу.

Вие навистина ги прилагодувавте нивоата на AF / AE, автоматскиот фокус и нивоата на авто-изложеност и беше малку комплицирано. Сега е контрола што го олеснува тропањето и лизгањето лево и десно за да ја зголеми или намали осветленоста.

Тоа е поставка во живо што можете да ја направите додека ја користите апликацијата Камера за да фотографирате. Но има повеќе поставки што можете да ги менувате по ваш вкус пред да направите каква било фотографија, како да сте професионален фотограф.

Најефикасен начин да ги користите новите поставки на фотоапаратот

Поставки за камерата

Сега можете да активирате или деактивирате различни поставки.

Сега, кога одите во Поставки, а потоа во Камера во iOS 14 поставките се реорганизирани за полесно наоѓање и употреба. Сега има четири блока на контроли, почнувајќи од оној што контролира сè, од форматот во кој се снимени снимките, до тоа како може да снимите удари.

Две од најзначајните контроли се чувај ги поставките y вклучи јачина на звук за рафали. Последново е едноставно вклучување што значи дека ако сакате секогаш можете да имате на располагање режим на рафал со допирање на вистинско физичко копче.

Чувајте ги поставките е проширен. Ова ги покажува истите опции што ги избравте минатиот пат. Значи, ако сте снимале видео последен пат, апликацијата Камера ќе се отвори подготвена да снима видео оваа нова сесија, на пример. Слично на тоа, по избор можете да го користите истиот сооднос, истите филтри, итн.

Користете ја мрежата и другите поставки во iOS 14 или не

Сите ја знаеме опцијата за преклопување на решетка три на три за да ни помогне да испорачаме удар. Во натамошниот текст, можете да го активирате од истиот екран Камера во рамките на поставките за iPhone.

Овде можете да ја активирате и инверзната слика на предната камера и да ја видите околината во рамката на фотографијата. Можете да изберете да ги покажете сите овие поставки или не, во зависност од тоа дали редовно ги користите или не.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   JM dijo

  Не ги гледам овие вести. Имам iPhone X со iOS 14.0.0. Може да биде тоа?

 2.   Хозе Антонио dijo

  Во iPhone 8 овие подобрувања не се гледаат со iOS 14