Како да ги користите сите новости за Safari во iOS 14

Продолжуваме да ги тестираме една по една апликациите што примаат новости со пристигнувањето на iOS 14, една од апликациите што добива повеќе можности со текот на времето и особено со доаѓањето на нова верзија на фирмверот на Apple. Во оваа прилика сме и на работа за да не пропуштите апсолутно ништо.

Откријте ги сите новости за Safari во iOS 14 и ние исто така ќе објасниме како да ги користите. Safari е несомнено една од апликациите во кои Apple става поголема наклонетост, па оттука е прелистувачот избран од огромното мнозинство на корисници.

Извештај за приватност

Веќе знаете дека „Епл“ има посебен интерес за заштита на приватноста на своите корисници и затоа, од логични причини, нивните уреди ќе станат омилени на оние кои се сомнителни на нивните приватни податоци. iOS 14 ги насочува своите напори кон овие мерки на заштита од податоците на вашите корисници со примена на многу нови технологии.

Една од функционалностите што ќе ни овозможи подетално да ја запознаеме употребата што им се дава на нашите податоци и особено кој ги третира е „Извештај за приватност“ на Сафари.

За пристап до овој извештај е многу едноставно, откако ќе прелистуваме на веб-страница ќе кликнеме на иконата «AA» што се појавува на левата страна од лентата за пребарување. На дното ќе се појави „Извештај за приватност“.

Таму ќе видиме информации за тоа како Safari ја штити нашата приватност на таа веб-страница, можеме да видиме колку познати тракери блокираше Safari, како и список со оние веб-страници што имаат повеќе интегрирани тракери. Вистината е дека е интересна, иакоНешто ми кажува дека тоа е типична функција што ќе биде заборавена од корисниците.

Интегриран превод

Ова е една од оние функционалности што сè уште се во бета фаза, затоа откривме некои потешкотии во неговата употреба. Како што добро знаете, Apple сега претстави нов Преведувач целосно интегриран во iPhone, како во системот, така и со сопствена апликација која е доста интересна и за која проверивме дека работи многу добро.

Во овој случај, како може да биде поинаку, преведувачот е целосно интегриран во Safari, Никогаш повеќе нема да мора да инсталираме наставки за да можеме да ги преведуваме веб-страниците што ги посетуваме и се на друг јазик.

Со притискање на иконата «AA» на левата страна од лентата за пребарување, ќе се појави преведувачка функција на веб-страницата. Засега, оваа функционалност ни овозможува да преведуваме страници од други јазици на англиски кога ќе го имаме активиран англискиот како основен јазик. Функционалноста ќе овозможи превод на шпански јазик наскоро.

Овој капацитет исто така ќе пристигне брзо до macOS Big Shur и исто така ќе биде во iPadOS 14.

Picture-in-Picture

Ова е од моја гледна точка најинтересната од новините што се појавуваат со Safari и која се надевам дека ќе биде достапна многу скоро во апликации од трети страни како што се YouTube или Telegram. Системот „Слика во слика“ е веќе присутен и во други уреди како што се iPad или Mac, сепак, не сакаше да го достигне iPhone и покрај растот на големината на екранот.

Од своја страна употребата е многу едноставна, за ова:

  • Максимизирајте го видеото што го репродуцирате и притиснете ја иконата PiP за да се прикаже минимизиран екран и продолжете со навигацијата помеѓу апликациите.
  • Додека се репродуцира видеото, направете гест да се вратите на отскочна штица и тоа автоматски ќе се минимизира.

Толку е едноставно да се користи iOS 14 PiP на iPhone. Пристигнувањето на оваа функција е многу ценето, што ќе ни овозможи да продолжиме да го гледаме фудбалскиот натпревар додека одговараме на WhatsApp од нашиот пријател.

Нов избирач на слики

Како и со кој било друг прелистувач, со Safari можеме да избереме фотографии или видеа за поставување на Интернет. Дури и со доаѓањето на iOS 13 имавме важни новости, преку Датотеки можевме да преземаме и да поставуваме документи, PDF-датотеки и многу повеќе со голема слобода што имплицира.

Apple сакаше да даде „пресврт“ во начинот на кој комуницираме со избирачот на слики за да правиме поставувања, И сега тој го трансформираше во еден вид проширување на апликацијата Фотографии.

Со оваа нова функционалност ќе можеме да се менуваме помеѓу неодамнешните фотографии и да одиме директно во албум во нашата колекција. Од своја страна, ќе направиме брз избор на фотографиите како што се случува во апликацијата Фотографии и можеби најинтересната, Можеме да го користиме пребарувачот што ја искористи вештачката интелигенција на iPhone за брзо лоцирање на која било фотографија.

Други новини

Toе започнеме со една од најинтересните и тоа не влијае само на Safari, туку влијае на повеќе делови од оперативниот систем, како што е апликацијата за пошта на сопствената Apple. Сега ќе можеме да ја поставиме како „стандардна“ секоја апликација за прелистувач, не само Safari, нешто што до сега беше можно само на macOS. На овој начин, кога ќе отвориме врски или поставки, тоа ќе се отвори преку апликацијата што ја конфигуриравме како стандардна.

За да ја направиме оваа промена, ќе одиме во Поставки, ќе се движиме до делот Општо и ќе ја избереме апликацијата. Во рамките на функционалностите, ќе можеме да избереме дали сакаме да биде, на пример, стандарден прелистувач.

Не е единствената новина, сега е и Сафари ќе биде целосно интегриран во «Универзално пребарување» iOS, односно ќе можеме да го искористиме тој вид на „Рефлектор“ што Apple го има на iPhone и покрај традиционалните пребарувања или датотеките што ги имаме во рамките на нашиот уред, тоа ќе не насочи директно кон препорачани веб-страници.

Во меѓувреме, тие продолжуваат да работат на системот на «LogIn» стрЗа најкомплетните веб-услуги, иако реалноста е дека услугата за пристап до лозинка или Keychain е доста добра на iOS, затоа се надеваме дека промената нема да биде преголема. До последно, Чкртката ќе биде компатибилна во Safari ако користиме iPad и паметен молив, за да можеме да пишуваме директно во лентата за пребарување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.