Како да прилагодите икони и додатоци на iOS 14

Со доаѓањето на iOS 14 имавме многу вести, некои подобри од другите, на пример постојано намалување на батеријата што влијае на многу корисници, особено на оние кои имаат постари уреди како што е iPhone X. Сепак, не е сè лоши вести во последните денови со доаѓањето на iOS 14.

Се појавија нови карактеристики, сега е можно да ги прилагодите иконите и да креирате ваши додатоци во iOS 14 на најлесен начин што можевте да си ги замислите, откријте со нас како можете да го направите тоа. Како и секогаш, во „Актуалидад iPhone“ ве учиме најлесниот начин да го извлечете максимумот од вашиот iPhone или iPad.

Прилагодете ги иконите

Начинот на прилагодување на иконите е наједноставниот што можете да го замислите. Јас секогаш препорачувам да ги разгледате видеата што ги придружуваат овие тотарали, така што ќе ви биде полесно да ги следите сите чекори гледајќи го во живо, сепак, секогаш можеме да ве оставиме тука, пишувајќи ги најдобрите детали. Она што ќе го направиме е релативно едноставна примена на логика, и за ова ни треба една од апликациите што компанијата Купертино им ја даде најмногу наклонетост, станува збор за Кратенки.

Toе ги спроведеме следниве едноставни чекори, но првото нешто е што ќе ја избереме или зачуваме во нашата галерија таа фотографија или икона што ќе сакаме да ги користиме подоцна како персонализирана икона. За ова, ние можеме сами да ги направиме преку PhotoShop или алатката што сметаме дека е соодветна, или како што се појавува во нашето видео-упатство, преземајќи ги директно преку Слики на Google, го оставам тоа по ваш вкус, но чувајте го во галеријата со слики на вашиот iPhone за подоцна. Сега едноставно одиме во апликацијата Кратенки и ги правиме следниве чекори:

 1. Притиснете го копчето "+" за да додадете нова кратенка
 2. Ја избираме опцијата «Скрипт»
 3. Ја избираме опцијата „Отвори апликација ...“
 4. Сега во «Избери» притискаме и ја избираме апликацијата што сакаме да ја отвориме
 5. Откако ќе биде избран, притискаме на копчето «…» во горниот десен дел
 6. Избираме «Покажи на почетниот екран» и кликнуваме на иконата за слика
 7. Сега ја избираме фотографијата и ја доделуваме

Подготвени, веќе создадовме сопствена кратенка за симулирање на икона за апликација. Лично, не е функција што многу ми се допаѓа затоа што создава мало „заостанување“ помеѓу кликнување на иконата и колку време е потребно за да се отвори апликацијата, но Се чини дека стана вистински тренд со # iOS14HomeScreen, така и да ви го покажеме.

Прилагодете ги вашите додатоци во целост

Втората новина е токму можноста за создавање и уредување на нашите сопствени додатоци, и за ова ќе користиме апликација што е лансирана во iOS App Store и што треба да ја преземете што е можно поскоро. Зборуваме за Виџетсмит, апликација која во теорија е тотално бесплатна иако има некои интегрирани плаќања. Останатото е историја, откако ќе се инсталира апликацијата, ќе можеме да видиме дека имаме три додатоци на Widgets од традиционалниот стандард што Apple ги имплементираше за сопствениот систем.

Откако ќе се инсталира апликацијата, можеме да ја внесеме и одбереме специфичната големина на Виџетот. По влегувањето можеме да ги прилагодиме од изворот до дното и содржината што ја прикажува Виџетот. Јасно е дека во моментот е ограничено на одредени информации за временските услови, а друг детал е тоа што ја прикажува содржината само на англиски јазик, но сигурно ќе биде ажурирана наскоро за да прикаже поразлична содржина и на повеќе јазици. Засега, некои од неговите карактеристики се платени, а други се тотално бесплатни, ќе мора да работиме на тоа.

Во меѓувреме, придружете се на предизвикот, одете на Твитер и со хаштагот # iOS14HomeScreen, цитирајте го @A_iPhone (нашата сметка на Твитер) и покажете ни кои се вашите креативци со овие нови алатки за прилагодување. Можете исто така да се придружите на нашиот телеграмски канал (ЛИНК) и покажете ни како се покажа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.