Како да ги синхронизирате вашите епизоди гледани на Плекс со Trakt.tv

Плекс-тракт-ТВ

Секој lубител на телевизиски серии носи а контрола на оние сезони што сè уште ги чекате и на поглавјата што сè уште не сте ги виделе. Всушност, App Store е полн со апликации кои служат токму за ова и кои ви нудат удобност да можете да обележите од вашиот мобилен или Apple Watch дека штотуку сте виделе одредена епизода од одредена сезона. Но, што би помислиле кога сè би се работело автоматски? Благодарение на Plex за Apple TV и неговите опции за прилагодување, можно е и ќе објасниме како.

Trakt.tv е услуга што ја користат многу апликации како iShows (мојата омилена) за да ги синхронизираат видените епизоди и сезоните што ги следите. Тоа е веб-сервис со сопствен API што ќе го искористиме и ќе го додадеме на Plex. Благодарение на приклучок за Plex достапен на GitHub, постапката е многу едноставна.

Првото нешто е да направите сметка на Тракт.тв, што е многу брзо и бесплатно. Пристапете до Страница на GitHub од Plex-Trakt-Scrobbler, што се нарекува овој додаток. Преземете го zip и отпакувајте го на вашиот компјутер и зачувајте ја датотеката «Trakttv.bundle» што е таа што нè интересира. Сега одете на патеката Плекс каде што се зачувани пакетите и ставете ја датотеката таму:

 • ОС X: ~ / Библиотека / Поддршка на апликации / Плекс медиумски сервер / приклучоци
 • Linux: / var / lib / plexmediaserver / Библиотека / Поддршка на апликации / Плекс медиумски сервер / приклучоци
 • Windows XP: C: Документи и поставки [корисничко име] Локални поставки Апликација DataPlex Media ServerPlug-in
 • Windows Vista и подоцна: C: Корисници [корисничко име] AppDataLocalPlex Media ServerPlug-in

Поставки за Plex-Trakt-tv

Сега отворете го „Менаџер менаџер“ на Плекс и во „Канали“ ставете го курсорот над каналот „Тракт“ што штотуку се појави, тогаш ќе видите опрема што мора да ја притиснете за да ја конфигурирате услугата. Внесете ги вашето корисничко име и лозинка за «Trakt.tv» и проверете го полето „Скробл“ веднаш подолу. Потоа кликнете на „Зачувај“ и имаш сè подготвено.

Од овој момент, секогаш кога ќе гледате серија, епизодата ќе биде обележана како што се гледа на Trakt.tv и затоа во сите апликации што ја користат услугата за синхронизација, како iShows, iTV емисии 3 и многу повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид А. dijo

  На Mac, таа патека Plex не постои и ако се обидете рачно да ја креирате вашата патека и да ја поставите преземената датотека таму… .. не работи. Во Plex каналите, каналот Trackt не се појавува.
  Некој знае некој алтернативен начин?

  1.    Луис Падилја dijo

   Ако патеката постои. Одете во менито Пронаоѓач и во Go-Route залепете ја маршрутата како што се појавува во статијата. Seeе видите како директно ја внесувате таа папка

   1.    Дејвид А. dijo

    Извинувања! Во право си. Рачно го барав, не го најдов, но во Пронаоѓачот полн со менито «одете во папката» и залепејќи ја патеката точно како што ја наведувате, ми се појави.
    Повторно мое извинување и многу ви благодарам за придонесот

 2.   VT dijo

  Како веќе да не работи. Сега е со PIN и не успеав да го направам автентичен