Како да ги скриете книгите iCloud во iBooks

ibooks iOS 8

Веројатно ако сте од оние што користат iBooks Haveе откриете дека во вашата апликација се појавуваат многу повеќе книги отколку што мислевте. Ова е поради функционалноста за синхронизација на iCloud, што може да биде навистина корисно за многумина, но исто така и пречка за другите корисници. Ако сте еден од оние кои претпочитаат сами да одлучуваат за содржината што се појавува во апликацијата „Епл книги“ и дека целата ваша библиотека не излегува стандардно, денес ќе ве научиме како да го конфигурирате вашиот iPhone за тоа.

Чекор по чекор до скријте ги книгите iCloud во iBooks можете да го видите веднаш подолу. Сепак, треба да се напомене дека ќе работи за оние книги што се во iCloud и не се преземени. Во исто време, ако сакате да прикажете одредена содржина на вашата сметка во облакот, мора да бидете сигурни дека сте го допреле копчето за преземање во облакот пред да ги сокриете од апликацијата iBooks. И со овој трик, продолжуваме да го гледаме целосното упатство што се состои само од четири едноставни чекори:

Сокријте ги книгите iCloud во iBooks

 • Чекор 1: Стартувајте ја апликацијата iBooks
 • Чекор 2: Кликнете на табулаторот "Мои книги" или Мои книги во рамките на апликацијата
 • Чекор 3: Кликнете на „Сите книги“ или „Сите книги“ во менито што се преклопува на горниот дел од интерфејсот.
 • Чекор 4: Кликнете на опцијата „Сокриј ги книгите на iCloud“ или „Сокриј ги книгите на iCloud“ за да ја деактивирате и да ја однесете во исклучена позиција. Со ова ќе завршите автоматски да ги прикажувате вашите книги iCloud во iBooks.

Како што гледате, тоа е навистина лесно е да се реши нешто што иако е интересно, може да биде досадно за некои корисници. Речиси секогаш е лесно да се откријат опциите за iOS со малку време, но благодарение на ова упатство веќе знаете како да го направите тоа без да го инвестирате. Како?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Laura dijo

  И, ако сте го направиле ова по грешка, дали ги губите книгите? Зарем не е реверзибилно?