Како да го активирате препознавањето на звук во iOS и iPadOS 14

Карактеристиките за пристапност се исто така потенцијална точка на подобрување во сите оперативни системи на Apple. Може да се каже дека iOS и iPadOS се два оперативни системи кои имаат голем број на функции за корисници со одредена попреченост или функционално ограничување. Една од тие нови одлики кај iOS и iPadOS 14 е препознавање на звук. Оваа функција го предупредува корисникот за одреден звук. За тоа, уредот открива кој звук е од оние активирани од корисникот и тоа резултира во известување. Ние ви покажуваме како да ја активирате оваа функција и правилно да ја конфигурирате.

Така се активира препознавањето на звукот во iOS и iPadOS 14

Препознавањето звук им овозможува на корисниците со оштетен слух знајте дали се слушаат некои важни звуци околу вас. Пример за ова може да бидат аларми за пожар или ако бебе плаче. Овие звуци се индексирани од Apple во својата нова опција наречена „Препознавање на звук“. Таа е достапна во делот за пристапност. Сепак, може да се активира од сите корисници кои сметаат дека им е потребна неговата алатка.

За да ја активирате оваа функција, потребно е да ги следите следниве чекори:

 • Внесете ги Поставките iOS или iPadOS 14. Оваа одлика е достапна само во овие верзии, така што ако немате инсталирано јавна или бета верзија на програмерот, нема да можете да ја активирате.
 • Побарајте го делот за пристапност.
 • Откако ќе влезете, кликнете на Препознавање на звук во рамките на делот „Сослушување“.
 • За активирање на функцијата, го оставаме прекинувачот активиран. Usе нè извести дека за да работи е потребно функцијата да работи Еј Сири, што им овозможува на iPad или iPhone да слушаат без ние да ве повикаме конкретно.
 • Следно, притискаме на «Звуци» и избираме оние звуци за кои сакаме да добиваме известувања кога ќе се репродуцираат во нашето опкружување.

И подготвени. Функцијата сега е подготвена. За да го тестирате, можете да пребарувате во кој било прелистувач звук што сте го избрале. Кога уредот ќе го слушне, тој ќе го обработи звукот и ќе издаде известување од апликацијата „Препознавање звук“. Ако сакате да измените како пристигнуваат овие известувања, можете да го сторите тоа од делот Известувања во поставките на iOS.

Исто така, коментирајте дека кога ќе ја активираме оваа функција исто така е достапен додаток за контролниот центар. Од таму можеме да ја активираме и деактивираме функцијата, покрај тоа што ќе избереме повеќе или помалку звуци во зависност од ситуацијата во која се наоѓаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.