Како да го вратите вашиот iPhone како нов, без да изгубите ништо

Пристигнува IOS 14 и пристигнуваат нови iPhone и iPad и започнуваат вообичаените сомнежи: Користете резервна копија? Ние ви покажуваме како да го оставите вашиот iPhone како нов, или да поставите нов iPhone без употреба на резервна копија, но враќање на сите податоци од iCloud.

Кога пристигнува нова верзија на iOS или купивме нов iPhone или iPad, секогаш се појавува прашањето што да правиме подобро: дали го конфигурираме новиот iPhone користејќи резервна копија на нашиот стар iPhone? Дали го инсталираме iOS 14 на верзијата што веќе ја имаме? Дали обновуваме како нови и ја користиме нашата резервна копија? Користењето резервна копија е потполно валидна опција во многу прилики, но има моменти кога сакаме да го оставиме нашиот уред како „нов“, или затоа што просторот за складирање го имаме практично полно, затоа што батеријата не трае онолку долго колку што би сакале или имаме грешка од која сакаме да се ослободиме. Можно е нашиот iPhone да го оставиме „чист“ со новата верзија на iOS или да го конфигурираме нашиот нов iPhone од нула, но враќање на сите податоци што апликациите ги зачувале во iCloud, без воопшто да ја користат резервната копија.

Во ова видео, ние објаснуваме чекор по чекор како можеме да го направиме тоа, и што е најважно, како можеме да се осигураме дека нема да ги изгубиме нашите податоци. Дали сте загрижени за губење на податоците за апликацијата? Разговори на WhatsApp? Постигнувања на активности? Па не требаше, затоа што сè е зачувано во iCloud независно од резервната копија, и можеме да ги натераме апликациите да ги повратат тие податоци и истовремено да имаат целосно нов iPhone или iPad, без ѓубре што сте го акумулирале во последните месеци или години. Чекор по чекор сè е објаснето на ова видео за кое се надевам дека ви е корисно и ќе ви помогне повторно да уживате во вашиот iPhone во целиот свој раскош.

Можете да преземете IPSW од овој линк.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Sergio dijo

  Ако го направиме овој процес и ако имаме часовник од јаболка, треба прво да го одврземе?

  1.    Луис Падилја dijo

   да тоа е

 2.   JM dijo

  И, за оние од нас кои немаат доволно iCloud да копираат сè? Фотографии, на пример, на мојот iPhone имам фотографии од 2010 година што не би сакала да ги изгубам или повторно треба рачно да ги поставувам. Покрај албумите, генерираните спомени, албумите создадени автоматски препознаваат лица, итн. Или апликациите што не зачувуваат во iCloud, кои зачувуваат само локално ...

  1.    Луис Падилја dijo

   Ако не се во iCloud, мора да користите резервна копија на вашиот компјутер

 3.   Максимилијан dijo

  Со ова може да се повратат информациите што се наоѓаат во „Белешките“?

  1.    Jon dijo

   Морав да ја повлечам резервната копија на iCloud ако не направам чисто враќање без да ја повлечам бекапот, сè што имав во белешките не се појавува, прво направив враќање без копија и ништо што имав не се појавува. Белешки што се вратив да ги вратам и вратете се од резервната копија на iCloud и така се појавија белешките ако не одам на работа.

   1.    Луис Падилја dijo

    Како што посочив на почетокот на видеото, мора да потврдите дека ги имате податоците во iCloud, во вашиот случај, дали апликацијата Белешки е активирана во iCloud. Белешките се обновуваат без издавање во овој случај.

  2.    Луис Падилја dijo

   Ако имате овозможени Белешки во iCloud, да.

   1.    Jon dijo

    Добро утро повторно, апликацијата за белешки ако ја имам активирана во iCloud, но ако реставрацијата е направена како што е наведено во видеото, апликацијата за белешки се појавува како да ја притискате иконата како да би ја користеле за прв пат, без никакви податоци што тоа беше во белешките, морав повторно да го вратам и да го повлечам бекапот за да ги вратам податоците за белешки, направени двапати утрово и се случува како што укажувам, iPhone X.

    1.    Луис Падилја dijo

     Дали сте се обиделе да го оставите некое време, така што сè се синхронизира малку по малку? Затоа што во зависност од вашата интернет-врска може да потрае неколку часа додека не добиете сè назад. Може да потврдам дека Белешките се синхронизираат во iCloud без проблеми, тоа го правам веќе неколку години и ги имам недопрените белешки.

     1.    Jon dijo

      Добро попладне, бидејќи како што посочив, тоа е она што ми се случува мене, и не ми е прв пат да ми се случи ова, затоа што мојата намера беше да го сторам тоа со чиста реставрација, кога одам од iOS 13 на iOS 14, но морав вратете го како нов, но за да ги вратам податоците за белешките, морав да ја повлечам копијата на iCloud, почекајте не сум сторил толку многу колку што велите, но еднаш за да ги вратам, ставете ги сите податоци, wifi, конфигурирајте го лицето ... итн видам се што е инсталирано, внесувам белешки и како што напоменам празно, притиснете ја иконата и нема ништо како да сум започнал со апликацијата за прв пат, и не ми е прв iPhone затоа што започнав со 3G, 4 S итн. . сè додека не застанав на iPhone X, ако знаев со сигурност дека ми ги врати сите белешки, би го сторил тоа повторно, но не можам да одлучам, мислам дека не е затоа што белешките што ги имам се заштитени со лицето Поправам кога ми треба без проблем, и како што споменав во iCloud, го имам активирано.

 4.   Исус dijo

  Здраво, драги пријатели, ја завршив целата операција за враќање, се поставува прашање кога пишува дека IPSW е потпишан, дали тоа значи дека е оригиналното јаболко натоварено со неговите сервери? многу благодарам за сè