Како да ја деинсталирате бета верзија на iOS 14 и да се вратите на iOS 13

Сега кога бевме со нови бета верзии на iOS, macOS и остатокот од оперативниот систем на Apple, можеме да кажеме дека тие се прилично стабилни, работат поубаво отколку што можеме да очекуваме дека се прва бета верзија и повеќето корисници кои ги тестираат се сосема задоволни како целина.

Очигледно секогаш има некои апликации или алатки кои можат да престанат да работат, да работат погрешно или слично, па затоа е интересно да се знае како можете да ја деинсталирате бета верзијата на iOS од вашиот iPhone или iPadOS од iPad.

Деинсталирајте ја бета-верзијата со бришење на профилот

Во моментов имаме неколку опции за отстранување на бета верзијата на нашиот iPhone, така што ќе ви ги покажеме и двајцата. Прво на сите, ќе ја видиме опцијата да ја отстраниме бета-верзијата на iOS 13 директно од нашиот уред, или iPhone или iPad, чекорите се исти:

 • Отвораме подесувања на iPhone и кликнете на Генерално
 • Одиме надолу и на дното на екранот кликнете на Профили
 • Директно кликнете на Избриши профил 

Haveе мора да почекате Apple да објави ажурирање што треба да се инсталира на вашиот уред, во меѓувреме ќе продолжите во Бета на iOs 14 што сте го инсталирале.

Отстранете ја бета-верзијата на iOS

Вратете се на iOS 13 користејќи го вашиот Mac

Ако сакате побрзо да се вратите на iOS 13 без да чекате Apple да објави ново ажурирање, можете да го направите преку вашиот Mac, поврзувајќи го вашиот iPhone користејќи го USB-кабелот за молња (проверете дали користите овластен).

 • Нашиот Mac мора да биде на најактуелната верзија на macOS
 • Ние го поврзуваме iPhone со Mac и го активираме режимот за обновување -Ремот на обновување- да се започне процесот
 • Откако ќе се активира овој режим, кликнете на опцијата Врати кога ќе се појави и ќе видите како започнува бришењето на уредот и се инсталира тековната не-бета верзија на iOS, најновата официјална верзија достапна во овој момент.

Откако ќе заврши процесот, тоа би било. Може да не побара вашиот Apple ID и лозинка за деактивирање на заклучување на активирање Кога враќањето е завршено, можете да го конфигурирате вашиот уред од архивираната резервна копија, која мора да е од постара верзија на iOS.

Многу едноставен процес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ленин dijo

  Јас го избришав и мојот телефон се рестартираше, но тој не се врати на iOS 13

  1.    Карлос dijo

   Се разбира дека не се враќа на IOS 13, овој напис е глупост.
   Препорачувам повторно да го инсталирате профилот за да можете да продолжите напред и да не останете во бета 1 развивач до септември.

  2.    Луис Падилја dijo

   Треба да почекате Apple да објави нова верзија на iOS 13 за да се појави и да можете да ја инсталирате. Ако сакате да биде веднаш, мора да го следите вториот метод на статијата.