Како да го користите калкулаторот на Apple Watch за да ја поделите сметката и да пресметате совети

Научете како да го користите калкулаторот на Apple Watch Сè уште не знаете како да го користите калкулаторот на вашиот Apple Watch за да пресметате совети и да ја поделите сметката? Овие паметни часовници имаат добар број на функции, од кои многу се непознати за некои корисници.. Еден од нив е неговиот калкулатор, кој може многу да ви ги олесни работите кога ќе излезете да јадете со вашите пријатели некаде.

Сите модели на Apple Watch имаат вградена апликација за калкулатор која е навистина корисна. Сепак, она за што многумина не знаат е дека има две функции кои помагаат да се пресмета колку секој човек во групата треба да плати и бакшишот што треба да се даде. Ако сакате да научите како да го користите вашиот часовник на овој начин, продолжете со читање.

Чекори за поделба на сметката и пресметување на совети со калкулаторот на Apple Watch

Добрата работа во врска со овие функции е што тие се веќе стандардно инсталирани на паметните часовници на Apple, се додека имаат верзија на watchOS 6 или повисока. Она што треба да го направите е следново:

 1. Отворете ја апликацијата на „Калкулатор“. Ова е една од апликациите што стандардно се инсталира на Apple Watch, така што нема загуба.
 2. Користете ги копчињата со цифри во апликацијата за, на пример, внесете го вкупниот износ на сметката за ресторан. Кога ќе го направите тоа, допрете на „Советот” која се наоѓа во горниот десен агол, веднаш до копчето за поделба.
 3. Сега свртете ја дигиталната круна за да го поставите бакшишот што ќе се доделува. Ова е нешто културно што обично варира од една земја до друга, но генерално се наоѓа помеѓу 10 и 20% од вкупната сметка.
 4. Да се ​​подели сметката, промена на бројот на луѓе кои ја користат дигиталната круна. Свртете го за да го поставите бројот што ќе оди во плаќање сметки.

На овој начин, апликацијата Калкулатор веднаш ќе ви го покаже износот на бакшишот и износот што секој човек мора да го плати. Како што гледате функција која не е лоша и која може да ви помогне да ги расчистите вашите сомнежи, кога одите во бар или ресторан во друштво на пријатели.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алваро dijo

  Не ја гледам опцијата „совет“ на мојот часовник на Apple.

  1.    Цезар Бастидас dijo

   Мора да го ажурирате вашиот Apple Watch на верзијата watchOS 6 или повисока.

 2.   Pablo dijo

  Здраво, кое е наводното копче „Совет“?

  Благодарам

  1.    Цезар Бастидас dijo

   Може да го најдете со името „Совет“ во горниот десен агол до копчето за поделба.

  2.    Воракс81 dijo

   Па, го имам најновиот оперативен систем во серија од 5 и се појавува само симбол за проценти.

 3.   Нирвана dijo

  Ова копче има два режима:
  A. Процент и
  Б. Совет (СОВЕТ), стандардно.
  За да се префрлите помеѓу двете опции, треба да отидете во часовникот на Apple во Поставки / Калкулатор, таму се појавуваат двете опции за да изберете една; избраната опција останува стандардна.