Како да го отклучите вашиот iPhone со маска и Apple Watch

Следното ажурирање до iOS 14.5 ќе ви овозможи да го отклучите вашиот iPhone облечен во маска без да мора да го внесувате безбедносниот код, благодарение на вашиот Apple Watch. Ние објаснуваме како работи, неговите предности и недостатоци.

Од почетокот на пандемијата, Face ID премина од најдобриот систем за отклучување за безбедност и практичност, во вистинска непријатност бидејќи е целосно бескорисен кога имаме покриено половина лице. Барем до доаѓањето на iOS 14.5, чија верзија ја ослободуваме првата Бета за развивачите и тоа ќе ви овозможи да го користите вашиот Apple Watch за отклучување на вашиот iPhone кога носите маска. Како работи? Кои се неговите предности и недостатоци? Ви објаснивме сè на ова видео.

Барања

Првото нешто што ни треба е тоа што е наше iPhone и Apple Watch се ажурирани на iOS 14.5 и watchOS 7.4 кои за време на пишувањето се наоѓаат во Бета 1, достапни само за програмерите. Конечната верзија на овие ажурирања не треба да трае премногу долго и ќе се појави во поставките на вашиот уред веднаш штом е достапна за сите корисници. Откако ќе ја ажурирате оваа верзија (барем), ќе можете да ја искористите оваа нова опција што овозможува вашиот iPhone да се отклучува дури и со вклучена маска. Но, мора да земете предвид уште неколку барања:

 • iPhone и Apple Watch мора да имаат овозможено WiFi и Bluetooth.
 • Мора да ја активираме опцијата "Отклучи со Apple Watch" во рамките на поставките на iPhone, во менито Face ID.
 • Двата уреди мора да се наоѓаат близу еден до друг (максимум два метри).
 • Apple Watch мора да има код за отклучување, и тој мора да биде отклучен и на нашиот зглоб.

Со сите овие барања завршени, кога ќе се обидеме да го отклучиме нашиот iPhone со маска, страшниот екран на кодот за отклучување повеќе нема да се појавува, туку Можеме да видиме како iPhone ни кажува дека е отклучен со Apple Watch, и на нашиот Apple Watch ќе добиеме известување што укажува на овој факт. Theе има и копче на екранот на нашиот часовник што ќе ни овозможи да го заклучиме iPhone доколку отклучувањето било несакано.

Удобен и брз систем

Работата на овој систем е прилично транспарентна за корисникот откако ќе ја активираме. Како што веќе реков, само треба да го пробате со вклучена маска и ќе видите како се отклучува вашиот iPhone во исто време како и на вашиот Apple Watch звукот на бравата ringsвони и вибрира на вашиот зглоб. Сепак, постојат ситуации во кои овој систем за отклучување нема да работи, за да му се обезбеди поголема безбедност:

 • Кога го рестартираме iPhone, прво мора да го внесеме кодот за отклучување пред да можеме да го користиме Face ID и затоа да го отклучуваме со Apple Watch.
 • Првиот пат кога ќе се обидеме да го отклучиме телефонот со маска, тој ќе побара од нас кодот за отклучување.
 • Ако Apple Watch е оддалечен повеќе од два метра, ќе побара од нас кодот за отклучување и Face ID или отклучувањето со Apple Watch нема да работи повторно додека не го внесеме рачно.
 • Ако го блокираме iPhone преку известувањето што се појавува на нашиот Apple Watch, ќе мора рачно да го внесеме кодот, така што Face ID и отклучувањето со Apple Watch повторно ќе работи.
 • Не работи со вклучен режим на мирување.

Но, со недостатоци

Не е совршено решение далеку од тоа. Тоа е олеснување за оние од нас кои поминуваат многу часови на ден со вклучена маска, но има безбедносни проблеми што самиот Apple ги препознава. Всушност не можете да го користите ова отклучување со Apple Watch за да плаќате со Apple Pay на нашиот iPhone, ниту да отвораме апликации заштитени со Face ID, ниту да пополнуваме лозинки со користење на синџирот на клучеви iCloud. Проблемот што ми паѓа на ум е што се случува ако некој ни го земе телефонот и го отклучи на помалку од два метра од нашиот часовник? Одговорот е едноставен: iPhone е отклучен. Ова има многу фино печатење, но се отклучува. Другото лице мора да носи маска, и ние и веќе го отклучивме iPhone некаде со вклучено, мора да остане многу близу до нас и не смееме да ги забележуваме звукот или вибрациите на нашиот Apple Watch кога iPhone е отклучен.

Тоа е првиот Бета во кој издадовме нов систем за отклучување, така се надевам дека ќе се подобри во идните верзии, на пример, делумно читање на нашето лице, доволно што секој што ќе го земе со маска, не може да го отклучи. Дури и со овие подобрувања, мислам дека не е решение што ќе биде конечно, и „Епл“ сигурно ќе продолжи да работи на други алтернативи за решавање на проблемот со маската, но во меѓувреме, ова решение мислам дека совршено ја исполнува својата мисија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.