Како да поправите Apple Watch што замрзнува и го покажува Apple јаболкото

Apple Watch заклучен

Првпат ми се случува, но веќе видовме блокирани многу случаи на Apple Watch покажувајќи го јаболкото на неодредено време.

Како што ми се случи и го решив без прибегнување кон решението на Apple - преземање на услуга за техничка поддршка -, Би сакал да го споделам решението со вас.

Првото нешто е трпеливоста

Многупати проблемот е повеќе од нашата сопствена перцепција за времето. Apple Watch, особено оние од првата генерација, може да трае долго време за ажурирање и се чини дека се заглавени.

Во мојот случај, јаболкото се појави при инсталирање на најновото ажурирање. Го оставив поврзан преку ноќ во неговата база за да видам дали е само прашање на време. Но, осамна и сè уште беше исто, па претпоставив дека тоа не е мојот недостаток на трпеливост.

Втората работа е да се изврши присилно рестартирање

Не би го пробала овој лек без да се уверам во првата точка, затоа што рестартирање на сила при ажурирање може да ги влоши работите.

За да извршиме присилно рестартирање, мора да ги притиснеме и држиме двете копчиња на Apple Watch (круна и копче) најмалку 10 секунди. Но, навистина, мора да почекаме додека екранот не поцрни (јаболкото исчезнува) и повторно не се појави. Потоа ги ослободуваме копчињата.

Третата работа е да ја испразните батеријата

Повторно, трпеливост. Ако по принудувањето на рестартирање (можете да го пробате неколку пати ако сакате), тоа не покажува ништо друго освен јаболкото, Ние мора да го оставиме на масата и да оставиме да се преземе.

Забележи: Ова не сум го видел никаде, но ми функционираше на тој начин и така ви велам. Луѓето се многу чувствителни во врска со грижата за батериите во последно време и иако е во ред да го сторите тоа еднаш, не се препорачува целосно празнење на литиумска батерија. Така барем велат тие. 

Comeе дојде време кога присилното рестартирање не се рестартира (нешто чудно, бидејќи, како што сугерира името, тоа е присилно). Наместо тоа, тоа ќе ја покаже змијата што означува дека треба да го ставите Apple Watch да се полни. Обрни внимание на него, ставете го да се вчита и одете на четвртиот чекор.

Четвртата работа е да го пронајдете вашиот Apple Watch

Одете во апликацијата „Пронајди го мојот iPhone“ (сега само се вика „Најди“) од вашиот iPhone и изберете го Apple Watch. Се разбира, тоа ќе ви каже дека недостасува. Притиснете „Извести кога ќе се најде“ и „Репродуцирај звук“.

И сега повторно, трпеливост. Кога е вклучен Apple Watch (ќе видите како овој пат ако се вклучи добро), тој ќе го пушти звукот и, покрај тоа, ќе го извести iPhone дека е пронајден.

Проверете дали iPhone е близу до Apple Watch така што Apple Watch има Интернет-врска.

Последното нешто е да отидете во техничката поддршка на Apple

Ако сè друго не успее, петтиот чекор е да се обратите до техничката поддршка на Apple. Мојот Apple Watch е стар повеќе од две години (а јас го изгубив билетот), така што во никој случај гаранцијата не го покрива тоа. Се разбира, ако го имате под гаранција, овој петти чекор ќе биде првото нешто што треба да се направи. Дали е решено и за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рики Гарсија dijo

  Пред неколку дена принудив на рестартирање и тоа беше местото каде што јаболкото беше поправено, тоа беше прв пат да ми се случи и имам ... гледам од првиот ден кога се појави во продажба во Шпанија, сепак, принудувањето на рестартирање повторно беше решено, тоа мора да биде некоја бубачка од последната верзија

 2.   Начо Арагонес dijo

  Здраво Рики! Откако го објавив, многумина ме контактираа велејќи дека и тие. Значи, да, се чини дека дефинитивно има врска со најновата верзија на watchOS. Се надевам дека на оние што ќе им се случат, ова им помага.

 3.   Александрив dijo

  Исто така, решението за присилно рестартирање беше решено, мора да има некаков неуспех на последната верзија

 4.   Алекс Зеус dijo

  Јас се приклучувам на списокот на погодени од несреќата по ажурирањето до најновата верзија на софтверот ... сепак, далеку од тоа да биде решено, во мојот случај тоа сè уште се случува секогаш кога ќе го вклучам часовникот. Се надевам дека Apple ќе го реши овој проблем наскоро со лепенка.

 5.   Chema dijo

  Истото ми се случува и мене. Избрав да не дозволувам да се исклучува, последен пат многу ме чинеше да започнам. Се надеваме дека наскоро ќе го решат.

 6.   Хуан Гомез dijo

  Можете исто така да го одврзете iPhone како последно средство, тој работи, проблемот е во тоа што е бавен и време е да ги спарите повторно.

 7.   Винсент dijo

  Дали се случува во сите модели? Ми се случува во две Apple Watch серии 0 и серија 1 на роднина. Дали во серија 3 се случува?

 8.   Richy dijo

  Дома имаме серии 1 и серии 3, а исто така ни се случува и нам. Мислам дека тоа е само кога ќе го ставиме да се наполни и таму никогаш не излегува од блокот.

 9.   Richy dijo

  Дома имаме серии 1 и серии 3, а исто така ни се случува и нам. Мислам дека тоа е само кога ќе го ставиме да се наполни и таму никогаш не излегува од блокот.

 10.   вино dijo

  истото ми се случува и мене. Јас обично го исклучувам и секогаш кога ќе го вклучам виси и треба да го направам рестартирањето. Ова ми се случи откако го ажурирав до најновата верзија.

 11.   Хуан Антонио dijo

  Дали знаете кога ќе излезе следното ажурирање? Имам серија 3 и ова ми се случува после последното ажурирање ..

 12.   Ade dijo

  Истото ми се случува и мене ... Кога е преземено, јас обично го ставам да се вчита на штандот во Белкин, но со најновата верзија на софтвер го чува јаболкото. Ако го ставам да се полни со полначот iPad, тој автоматски се вклучува и јаболкото исчезнува

 13.   Диего dijo

  Истото ми се случи и мене и на мојот син, со две 2-милиметарски серии 42 Гледајте. Јас контактирав со Apple Care (тие сè уште се под гаранција) и ми закажаа состанок во продавницата на Apple. Кога ги зедов, тие правеа грешка и, за секој случај, снимив видео со тајмер за да видите што е проблемот. По неколку дена ми рекоа да ги земам. Тие ги предадоа на мене велејќи дека тие го воспоставија системот на подлабок начин отколку што бев во можност да направам. Истото попладне се врати проблемот. Ги вратив назад и по неколку дена ми рекоа повторно да ги земам. Тие повторно го воспоставија мојот син и го заменија мојот со нов и тука сме. Мојата ја има претходната верзија, 4.2.3 (и, се разбира, не планирам да ја ажурирам). Исто така, мислам дека тоа е проблем со софтвер и мислам дека до сега, Apple веќе треба да знае што се случува и да ги информира корисниците или да нè уверат или да објават програма како што е направено со други уреди во други прилики. Поздрав и трпеливост (каков лек)

 14.   Хозе Луис dijo

  Исто така ми се случи и мене, а извршувајќи го ресетирањето, се вратив во истата точка. Тој веќе имаше направено неколку тестови и ништо. Верувам дека одлучувачкиот чекор е број 4, при активирање на „Пребарување часовник за јаболка“ на iphone и ме известување кога ќе се најде. Околу 3 минути подоцна го слушнав звукот, го притиснав копчето за прифаќање и потоа повторно работеше како порано.
  Леле, какво олеснување. ВИ БЛАГОДАРАМ.

 15.   Карлос Салас - Кордоба- Аргентина dijo

  Одлична опција за „пронаоѓање на IPHONE“ за да ја направам мојата прва генерација на Apple да внимава на режимот на јаболко два дена. Ви благодарам многу за толку добар придонес.

 16.   Mery dijo

  Ви благодарам многу за вашата поддршка, беше многу корисно, јас го користев мојот часовник за јаболка во режим на јаболко веќе 3 дена ... Мислев дека го изгубив. Јас го рестартирав неколку пати и последно нешто беше да барам часовник за јаболка и по неколку минути повторно да се врати. Навистина ви благодарам многу.

 17.   Elia dijo

  Ви благодарам многу, со опцијата „Пребарување“ беше решено за неколку секунди.

 18.   Луисо dijo

  Беше одлично! Ги следев твоите чекори и скоро без трпеливост успеав!

 19.   Хозе Сан Мартин dijo

  Многу добра статија!
  Ги испробав сите трикови, но никој не ми успеа.

  Повеќе не го имам Apple Watch - Series 1 - поврзан со iPhone, така што не можам да направам чекор 4, дали некој знае некој друг начин, избегнувајќи да го однесем на техничка служба ако е можно? (чини околу 220 евра)

  Ви благодарам многу!

  1.    fran dijo

   Истата работа ми се случува, веќе ја немам поврзано и нема како да го вклучам, јаболкото останува .... Дали некој знае како да ја врати конекцијата на iphone за да го направи четвртиот чекор?

 20.   Fabiola dijo

  Здраво! Имам часовник за јаболка од втора генерација, ми смрзнуваше кога вежбав, проблеми со Bluetooth и исклучување е „залепено“ на јаболкото, морав да го распарам и повторно да го спарам со мојот телефон. Ова е решено засега.

 21.   НАДИР КАЦИ dijo

  добро, моја серија 1, кога го ставам да се полни, јаболкото се појавува и исчезнува континуирано, но не се полни или не се вклучува, малку помош ве молам, благодарам.