Како да го смените бројот на мобилниот телефон во WhatsApp без да изгубите ништо

Дали го менувате вашиот мобилен број? Па, треба да го знаете тоа можете да ги чувате сите ваши разговори и групи на WhatsApp, а исто така автоматски ги известува сите контакти за промената на телефонскиот број. Објаснуваме како во ова видео и статија.

Нашата сметка на WhatsApp е поврзана со нашиот мобилен број, но ако го смениме нашиот број во кое било време, не треба да се грижиме затоа што можеме да ги задржиме сите наши разговори и групи на WhatsApp, целата нејзина мултимедијална содржина, а исто така нема да се грижиме за комуникација со сите наши контакти за промена на бројот бидејќи WhatsApp автоматски ќе ве извести. Како можете да го направите тоа? Па, тоа е опција што самата апликација ни ја нуди, и ние објаснуваме чекор по чекор како се прави многу детално.

Променете ја SIM-картичката

Првото нешто што треба да направиме е да ја смениме SIM-картичката на нашиот iPhone за новиот. Не грижете се, ништо нема да се случи со вашиот WhatsApp иако сè уште не сте направиле промена на бројот. Извадете ја старата SIM, ставете ја новата SIM со новиот телефонски број, и проверете дали е активна, дали имате покритие со вашиот оператор и дека СМС-активирањето е извршено без проблеми. Откако ова ќе биде готово, сега можете да продолжите на следниот чекор.

Промена на бројот

Сега можеме да влеземе во WhatsApp и да пристапиме до менито „Поставки> Сметка“ и од таму да ја внесеме опцијата „Промени го бројот“. WhatsApp е одговорен за потсетување дека мора да го имаме новиот Sim подготвен за примање на СМС, а во следниот чекор ќе треба да ги внесеме стариот и новиот број. Кликнете на «Следно» и сега ќе имаме можност да ги известиме нашите контакти за промената на бројот. Тоа е опционално, ако не го сакате не мора да го активирате, но ако го активирате можете да изберете да ги известувате сите ваши контакти, само оние што ги имате во разговор или да ги прилагодите известувањата. Кој секогаш ќе биде известен ќе бидат групите во кои сте вклучени.

Откако тоа ќе биде готово, постапката е скоро завршена и можеме само да потврдиме дека бројот што го додадовме е точен, нешто фундаментално затоа што Е добиеме СМС со код што ќе биде од суштинско значење за да можеме да ја завршиме промената на бројот на мобилната телефонија на нашата сметка во WhatsApp. После тоа ќе ги имаме нашите разговори и групи со сите нивни контакти и содржина, како што беа пред промена на бројот, а исто така (ако ја активиравме опцијата) нашите контакти ќе бидат известени за новиот број што го имаме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.