Како да инсталирате tvOS 2 бета 9.2 без Mac или USB-C кабел

TvOS-9.2

Од сите оперативни системи на „Епл“, оној што можеби ги вклучува и повеќето новости е tvOS. Како доказ за ова, ние само треба да погледнеме во што се бета-верзиите tvOS 9.2. Не е нешто што треба да нè изненади, бидејќи скоро би можеле да кажеме дека станува збор за оперативен систем кој е роден во октомври 2015 година. TvOS 9.0 не ни дозволи да ја користиме далечинската апликација за да внесуваме текст, принудувајќи нè да го користиме Siri Remote за овие цели. Ниту, пак, можевме да бараме музика преку Сири, но малку по малку гледаме како нови карактеристики кои го прават системот вреден.

tvOS 9.2 ќе пристигне со многумина кул карактеристики, како што е можноста за креирајте папки, поддршка за Фотографии во живо или А. нов избор на избор на апликација. Сите овие новости не тераат да се радуваме на неговото јавно пуштање во јавноста, но можеби ќе треба да почекаме еден месец за да ги искористиме. Или секогаш можеме да го следиме процесот што ќе го објасниме подолу за да инсталираме tvOS 9.2 бета 2 без потреба од Mac или USB-C кабел. Секако, забележете дека ќе биде потребно да се биде или да се познава некој со сметка на програмер.

Инсталирање на tvOS бета 2 без Mac и USB-C кабел

Барања

 • Сметка на програмер или познајте некој што има таква сметка.
 • Сметка на Dropbox.
 • За поголема удобност (не е потребно), Далечински и Dropbox апликации за iOS и iPhone, iPod Touch или iPad.

Постапка

 1. Ние го преземаме профилот за конфигурација од веб-страницата на развивачите на Apple.
 2. Ние го зачувуваме профилот во папка Dropbox.
 3. На Епл ТВ, ајде Поставки / Општо / Приватност и се наоѓаме на врвот на Send to Apple.
 4. Ние го притискаме копчето за репродукција на далечинскиот управувач Siri.
 5. Внесуваме Додади профил и потоа изберете ОК.
 6. Ние ја бришеме URL-то што го гледаме. Ако немате iOS уред, ние рачно ја копираме врската на профилот до Apple TV и одиме на чекор 12.
 7. Ја отвораме апликацијата Dropbox за iOS.
 8. Ја отвораме папката каде што го зачувуваме профилот за конфигурација.
 9. Допрете на копчето во близина на датотеката, допрете на Испрати врска и копирајте го.
 10. Ја отвораме далечинската апликација на iPhone, iPod Touch или iPad и ја поврзуваме со Apple TV.
 11. Допрете на иконата за тастатура и залепете ја URL-адресата што ја копиравме во чекор 9.
 12. На крајот од URL-то, го заменуваме 0 со 1 и допрете Enter.
 13. Рестартираме за да ја завршиме инсталацијата на профилот.
 14. Сега само би било потребно да се влезе Ажурирање на поставките / системот / софтверот и ажурирајте на tvOS 9.2 бета 2.

И повеќе нема да чекате да ги испробате сите новини на оваа нова верзија, кои не се малку. Дали работи за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.