Јавната бета верзија на iOS 14 е сега достапна, објаснуваме како да ја инсталирате

По објавувањето на втората Бета верзија на iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 и macOS Big Sur, Apple одлучи да го лансира првиот јавен Бета на овие системи. Оваа верзија може да се инсталира без да биде развивач и објаснуваме како да го направиме тоа чекор по чекор.

Ако сакате да ги пробате сите новости за iOS 14, iPadOS 14 или кој било од другите системи што Apple ни ги претстави пред неколку недели и кои официјално нема да пристигнат до оваа есен, сега можете да го направите тоа целосно бесплатно и без да мора да преземате профили од несигурни места. Apple нуди јавна Бета програма, која е побавна од програмерите, и е достапна за секој што има компатибилен уред на Apple.

iOS 14 и iPadOS 14

Ако сакате да учествувате во оваа јавна Бета програма, мора да кликнете на овој линк на официјалната страница на Apple. Ако веќе сте регистриран корисник од претходните години, кликнете на «Пријави се», и ако сте потполно нов, кликнете на «Пријави се». Откако ќе ги пополните информациите за вашата сметка и го прифатите договорот со Apple, мора да се движите од уредот на кој сакате да ја инсталирате Бета a овој линк. Запомнете, мора да го сторите тоа од уредот на кој сакате да го инсталирате Бета. Можеби повторно ќе ве побараат корисничко име и лозинка за Apple. Сега е само прашање на инсталирање на Јавниот бета-профил на вашиот уред со кликнување на „Преземи профил“ и следење на чекорите за инсталација, по што ќе треба да се рестартира. Откако ова ќе биде готово, Јавната бета верзија треба да се појави во Поставките на системот.

macOS 11 Биг Сур

Ако сакате да го инсталирате macOS Beta, постапката е нешто поинаква. Наместо да преземате профил и да го инсталирате на вашиот Mac, мора да преземете апликација преку овој линк. Откако ќе се инсталира, ажурирањето на macOS Big Sur ќе се појави во поставките на системот. Ако вашиот Mac е веќе запишан во програмата Public Beta, нема да треба да ги следите овие чекори, ажурирањето едноставно ќе се појави. Во моментов, macOS Big Sur Public BEta не е достапен, но се очекува да излезе во следните неколку дена.

watchOS 7

Постапката ќе биде слична на онаа на iPhone, но watchOS 7 Public Beta сè уште не е достапен. Beе биде првпат Apple Watch да влезе во оваа јавна Бета програма, но ќе мора да почекаме уште малку. Имајте на ум дека мора да го имате вашиот iPhone и на iOS 14, па доколку сакате да пробате watchOS 7 прво можете да инсталирате iOS 14.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.