Како да го инсталирате дигиталниот сертификат на вашиот Mac и вашиот iPhone

Дигиталниот сертификат е елемент што станува се повеќе и повеќе од суштинско значење за нашиот ден на ден, со кој можеме да се автентицираме на многу платформи, да комуницираме со јавната администрација и многу повеќе, без да мораме лично да одиме во некоја од овие организации . Со пристигнувањето на апликациите што ја заменуваат нашата документација, станува попотребно од кога било да се подготвиме за овој вид софтверски елемент. Ние сакаме да ви покажеме со ова мало упатство како лесно можете да го инсталирате вашиот дигитален сертификат и на вашиот Mac и на вашиот iPhone за да можете да го користите кога и каде сакате. Бидете во тек бидејќи тоа ќе ви ги олесни работите многу полесно.

Како да инсталирате дигитален сертификат на Mac

Нашите Mac, со нивниот оперативен систем macOS, обично поставуваат неколку предизвици при интеракција со јавната администрација заради нивната мала популарност кај овој тип на системи, сепак, не грижете се затоа што сè има решение. Првото нешто што ќе направиме е да одиме веб-страницата на ФНМТ да продолжиме да го бараме нашиот дигитален сертификат преку софтвер, без разлика дали ни е потребен сертификат за физичко лице или ако она што го сакаме е да добиеме дигитален сертификат за застапување за правно лице (компании, здруженија, фондации ... итн.).

За ова одиме ESTA Веб-адреса. Откако ќе влеземе, ќе кликнеме на опцијата «Барање сертификат». Тука го наоѓаме првиот камен на сопнување, тој ни кажува дека нашиот прелистувач не е поддржан, Safari не е компатибилен за преземање на дигиталниот сертификат, но не грижете се, затоа што имаме решение, едноставно мора да инсталирајте ја верзијата 68 на Mozilla Firefox што можеме да ја добиеме ОВОЈ ЛИНК. Откако ќе го преземеме, едноставно продолжуваме со лесно инсталирање и извршување, а сега ќе го конфигурираме така што ќе ни овозможи да ја извршиме инсталацијата на дигиталниот сертификат. За да го конфигурирате Mozilla Firefox 68 за Mac и да го направиме компатибилен со барањето и преземањето на дигиталниот сертификат, едноставно, мора преземете го следниов root сертификат (DESCARGAR)

Откако ќе се преземе, мора да ги провериме трите полиња со кои ќе добиеме целосен пристап до нашиот систем. За да потврдиме дека ефикасно го инсталиравме, мора да ја следиме следната патека во Firefox: Мени> Опции> Напредно> јазиче Сертификати> Копче Преглед на сертификати Таму мора да се осигураме дека Root CA сертификатот FNMT-RCM е правилно инсталиран. Веќе имаме подготвен Mozilla Firefox да го побараме и преземеме нашиот дигитален сертификат, сега треба само да ја отвориме апликацијата и повторно пристап до барањето (ЛИНК).

Веќе сме на веб-страницата на апликацијата, сега треба едноставно да ги пополниме полињата што се појавуваат подолу: број на DNI или NIE, прво презиме, е-пошта и должина на лозинка (тука секогаш избираме висока оценка). Првиот важен детал е дека мора да се осигураме дека подоцна ќе можеме да го преземеме сертификатот од истиот компјутер и истиот прелистувач од кој сме го поднеле барањето, во спротивно, тоа ќе ни даде грешка и нема да можеме да ја инсталираме, затоа е еден од најрелевантните детали во текот на целата постапка.

Кога ќе го поднесеме барањето, ќе добиеме е-пошта со „код за апликација“ што мора да ја зачуваме, а следниот чекор е да го докажеме нашиот идентитет. За ова, ќе биде доволно да одите во која било канцеларија за социјално осигурување, Даночната агенција (со закажување во ова линк) или до овластените канцеларии на нашиот градски совет со наша лична карта и шифра за барање по е-пошта. Таму службено лице ќе го докаже нашиот идентитет и ќе ни овозможи да го преземеме дигиталниот сертификат за да можеме да пристапиме до последниот чекор, наједноставниот од сите. Можете да ја користите локацијата на канцеларијата (линк) да знаете каде можете да одите за да го докажете вашиот идентитет.

И сега одиме на последниот чекор и наједноставниот од сите, ќе кликнеме на «Преземи сертификат«, ќе се отвори екран каде што ќе го внесеме нашиот DNI / NIE, нашето прво презиме и кодот за барање што претходно ни го испратија преку е-пошта. Исто така, кликнуваме за да ги прифатиме условите за употреба и ако го користиме истиот прелистувач и истиот Mac од кој го поднесовме барањето, сертификатот автоматски ќе се преземе и инсталира. Веќе го имаме инсталирано нашиот дигитален сертификат на Mac, сега правиме резервна копија со приватен клуч (Важно) за да го инсталираме на iPhone, за ова отвораме Алатки> Опции> Напредно> Преглед на сертификати> Луѓе, кликнете на сертификатот и изберете „Извоз“. Ние мора да ја побараме опцијата за извоз во формат ".pfx" и да доделиме лозинка.

Како да го инсталирате дигиталниот сертификат на iPhone

Сега е време да ја искористиме резервната копија на дигиталниот сертификат за да ја инсталираме на нашиот iPhone или iPad. За ова, ние ќе земеме од нашиот Mac (или од нашиот iPhone ако имаме пристап до датотеката) и ќе го испратиме дигиталниот сертификат преку е-пошта на адреса што е достапна од Safari, на пример Hotmail или Gmail. Ние си испраќаме едни на други дигитален сертификат и сега ќе пристапуваме до услугата за е-пошта преку Safari.

Ние ја бараме е-поштата во сандачето и кликнуваме на приложената датотека, што ќе биде дигиталниот сертификат. Потоа ќе се отвори нов прозорец што ќе ни каже дека инсталираме „Профил“. Ние кликнуваме на инсталацијата во горниот десен агол и потоа одиме на Поставки> Општо> Профили. Тука ќе завршиме со инсталирање со кликнување на него, ќе го внесеме нашиот код за отклучувањеили iPhone и потоа клучот што го ставивме на дигиталниот сертификат и ќе го имаме сертификатот инсталиран лесно и целосно функционален на нашиот iPhone.

Можеме да го повториме ова дејство со онолку уреди колку што сакаме и Ве советуваме да зачувате резервна копија од вашиот сертификат во облак-услуга или во е-пошта, затоа што ако еден ден го изгубите или вратите Mac од кој го генериравме дигиталниот сертификат, повеќе нема да можете да го извезувате во формат „.pfx“, дури и ако сте го инсталирале овој сертификат на други компјутери , никогаш нема да се вратиш за да можеш да го извадиш приватниот клуч за да мора повторно да ја започнеме постапката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хаиме Пучол dijo

  Ако имате намера да ги користите сертификатите за читање електронски известувања од Министерството за финансии (на пример), мора да ја инсталирате апликацијата PAG SNE. Во тој случај, мора да ги инсталирате сертификатите и преку iTunes во делот што сега се нарекува Споделени датотеки.
  Работи совршено. Очигледно, мора да сте се регистрирале и на веб-страницата „Известувања 060“, така што известувањата за известувањата ќе стигнат до вас

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Здраво ieејми. Не е потребно да инсталирате ништо за да ги прочитате електронските известувања за Министерството за финансии од Mac, само внесете AEAT> Електронска канцеларија и идентификувајте се.

 2.   Алф dijo

  Ви благодариме за написот за инсталирање на електронски сертификат FNMT на iOS

  Дали знаете како документите .pdf може да се потпишат со сертификатот инсталиран на iOS?

  1.    Мигел Хернандез dijo

   Со која било верзија на Adobe Acrobat и некои други како PDF Expert.

   1.    Алф dijo

    Можете ли да ги најавите pdf-овите iOS (iPhone / iPad) со електронски сертификат, на пример, од FNMT во апликациите Adobe „PDF Expert“ или „Acrobat“?

    Како го правиш?

    Ви благодарам