Како да инсталирате Kodi на Apple TV

Kodi

Kodi е еден од најпознатите и најуспешните мултимедијални плеери за корисници на повеќе платформи, не само поради можноста за репродукција на кој било формат на датотека, туку и поради тоа што овозможува инсталирање на бројни приклучоци што го прават единствен во својата категорија. Ограничено долго време на Jailbreak и затоа далеку од Apple TV, доаѓањето на новиот модел од четврта генерација и можноста за користење на Xcode за инсталирање апликации се официјални, овозможуваат да уживаме во тоа на домашниот телевизор од уредот Apple. Ние објаснуваме чекор по чекор како да го направите тоа, со врски до сè што ви треба и со видео тоа нема да ви остави сомнеж како да го направите тоа.

Барања

 • Имајте сметка за програмер (бесплатна или платена). Ако не знаете како да го направите тоа во овој линк ти го објасни тоа.
 • Xcode со поврзаната сметка на развивачот. неговото преземање е бесплатно и можете да го направите од овој линк. (достапно само за Mac OS X)
 • Деби-датотеката Kodi што можете да ја преземете овој линк (ја препорачуваме најновата верзија)
 • Бесплатната апликација „Потписник на апликации за iOS“ што можете да ја преземете овој линк.
 • Apple TV од 4-та генерација и USB-C кабел за да го поврзете со вашиот Mac компјутер.

Постапка

 • Поврзете го вашиот Apple TV со вашиот компјутер користејќи USB-C кабел
 • Отворете Xcode и во менито File> New изберете Project
 • Во рамките на менито tvOS> Апликација ја избираме опцијата «Апликација со еден приказ» и кликнете на копчето Следно.
 • Во полето „Име на производот“ го запишуваме името што сакаме да го дадеме на проектот, во случајот на примерот „Коди“ и кликнете на Следно.
 • Ја избираме локацијата каде што сакаме да го зачуваме проектот (работната површина во случајот на овој пример) и кликнуваме на Креирај.
 • Во рамките на паѓачкото мени „Тим“ ја избираме нашата сметка за развивач поврзана со Xcode (како што рековме на почетокот на статијата) и кликнуваме на копчето „Поправи го проблемот“ во случај да се појави жолтиот триаголник за решавање на можни проблеми со профил на обезбедување.
 • Со веќе исчезнатиот жолт триаголник го минимизираме Xcode.
 • Ја отвораме апликацијата „Потписник на апликации за iOS“ во рамките на „Потврда за потпишување“ и проверуваме дали е поврзана нашата сметка за развивач. Во „Профил на профилот“ го избираме оној што одговара на нашиот проект „Коди“.
 • Кликнете на "Прелистај" и изберете ја датотеката "del" што ја презедовме порано. Потоа кликнуваме на «Отвори» и потоа на «Почеток».
 • Откако ќе завршиме, се враќаме на Xcode и во горната лента, во „Прозорец“ избираме „Уреди> Епл ТВ“. Кликнете на "+" и изберете ја датотеката "ipa" што штотуку ја создадовме.

По неколку минути апликацијата Kodi ќе се појави на екранот на нашиот Apple TV за да можеме уживајте во нашата мултимедијална библиотека и приклучоците што сакаме да ги инсталираме. Ние ќе ги објасниме овие постапки во идните упатства.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

17 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Andrew dijo

  Оваа постапка може да се направи и за iPad / iPhone? Колку што разбрав, до сега тоа можеше да се направи само преку сидија, со Jailbreak ...

  1.    Луис Падилја dijo

   Може да се направи на многу сличен начин, но потребен ви е специфичен „deb“ за iPhone или iPad.

 2.   Хуан Карлос dijo

  Зарем не работи со нормалниот кабел што доаѓа со Apple TV?
  Ви благодариме.

  1.    Луис Падилја dijo

   Не, тој кабел за кој велите дека е молња, потребен ви е USB-C што не е вклучен во кутијата.

  2.    М Λ Я IO ♛ (@MarioAparcero) dijo

   дали можете да направите туторијал за iPhone?

 3.   Sergio dijo

  Во потписникот на апликациите за iOS, мојот сертификат за потпишување не се појавува, без оглед колку и да се трудам, дали има помош? Во Xcode сè изгледа добро, без проблеми

 4.   кармона dijo

  работи за Apple TV 3-та генерација?

 5.   Фернандо Пералта dijo

  пријателе, апликаторот не го наоѓа проектот Xcode, јас ги следев сите споменати чекори

 6.   М Λ Я IO ♛ (@MarioAparcero) dijo

  и за ајфон ???

 7.   Цезар dijo

  Ова работи за јаболкото тв3?

  1.    Луис Падилја dijo

   Јас не го чувствувам тоа

 8.   Хуан Карлос dijo

  Јас ја инсталирав Kodi на мојата Apple TV 4 пред една недела и сега влегувам во нормала бидејќи секој ден кликнувам на Kodi и сфаќам дека не е достапен, не се отвора, но ја имам иконата, можат да ми помогнат што може да биде . Ви благодарам.

 9.   Ижиго dijo

  Ми се случува исто како Хуан Карлос, користев KODI и MAME веќе неколку недели и одеднаш се обидував да пристапам до апликациите, се појавува порака „Не е достапна“ Некоја идеја како да ја поправите? Tryе се обидам повторно да инсталирам, но упатството би било ценето ако знаете зошто се случува ова. Ви благодарам

 10.   Глез dijo

  Проблемот е што сертификацијата истекува по некое време, решението е повторно да го инсталирате на телевизијата Kodi.

 11.   Ижиго dijo

  Нема друг избор освен да почекате jailbreak-от да биде стабилен, видено што се гледа, затоа што на секои 7 дена инсталирање ...

 12.   Јован dijo

  Здраво, мојот случај изгледа како Хуан Карлос, иконата коди се појавува во apptv4, но кога ќе кликнам на иконата, вели дека коди не е достапна. Точно е дека ми одговараше дома, но му оставив на еден пријател и тие ја добија таа недостапна порака. Дали тоа може да биде поради потписот на сертификатот што го инсталираше како што вели Глез?

 13.   Др'Ла Бура Т. dijo

  здраво, какво било ажурирање на овој пост, датотеката DEB веќе не се појавува во лигата