Како да инсталирате Safari на Apple TV

Епл-ТВ-Сафари-11

Едно од најголемите отсуства на новиот Apple TV е без сомнение Safari. Веб прелистувачот на iOS и OS X е една од апликациите што треба да бидат според мислењето на многумина на работната површина на новиот Apple TV, но се чини дека во моментот Apple не смета дека е соодветно, всушност не е не вклучува Safari, но не прифаќа каков било вид апликација што вклучува веб прелистувач или апликации што овозможуваат отворање веб-врски. Но, ништо не може да им одолее на хакерите и Тие веќе го натераа Safari да работи на новиот Apple TV и тие објаснуваат како да го направат тоа. Ние ви ги даваме сите детали подолу.

Елиминирање на некомпатибилноста

Apple TV е подготвен да користи веб-прелистувач, но Apple го оневозможи и може да се види во Xcode. Првото нешто што мора да направиме е да ја елиминираме оваа некомпатибилност, за што треба да измениме неколку реда на датотеката «достапност.х» Оваа датотека може да се најде во «Xcode.app», за што мора да кликнете со десното копче на таа датотека и да кликнете на „Покажи ја содржината на пакетот“. Се движиме до следната рута:

"Содржина / Инвеститорот / Платформи / AppleTVOS.platform / Инвеститорот / SDK / AppleTVOS.sdk / usr / вклучуваат"

Во рамките на таа патека, ја отвораме датотеката «достапност.h» со Xcode и ги бараме следните редови:

# дефинирај __TVOS_UNAVAILABLE __OS_AVAILABILITY (телевизор, недостапен)
# дефинирај __ТВОС_ПРОХОВИРАНА __ОСТАВОСТА НА ДОСТАВА (телевизор, недостапен)

И ги заменуваме со следниве редови:

# дефинирај __TVOS_UNAVAILABLE_NOTQUITE __OS_AVAILABILITY (телевизор, недостапен)
# дефинирај __TVOS_PROHIBITED_NOTQUITE __OS_AVAILABILITY (телевизор, недостапен)

Ние ја зачувуваме датотеката и сега можеме да ја градиме нашата апликација во Xcode.

Изградба на апликацијата Safari за Apple TV

Треба да го користиме проектот GitHub од овој линк. Процесот е ист како и на апликацијата «потекло» што ги објаснуваме во Оваа статија и во следното видео:

Откако ќе ја инсталираме апликацијата на нашиот Apple TV, можеме да ја користиме за да ги посетиме нашите омилени веб-страници.

Навигација со далечинскиот управувач Siri

Епл-ТВ-Сафари-10

Прелистувачот е донекаде рудиментарен, но ви овозможува да се движите низ нашите веб-страници без проблеми. Користејќи ја таблата за контрола на контролата, можеме да скролуваме и да се движиме низ веб-страницата. Ова се упатствата за управување со Siri Remote со овој веб прелистувач.

 • Притиснете ја тастатурата за да се префрлите помеѓу режимот за движење и режимот на покажувач
 • Лизнете го прстот на патеката за да скролувате или поместувате го курсорот
 • Притиснете Мени за да се вратите назад
 • Притиснете Репродукција за да ја внесете адресата за навигација

Епл-ТВ-Сафари-09

Би било идеално ако Apple додаде Safari на вашиот Apple TV и тоа дозволете ни да ја користиме Сири за да одиме на нашите омилени страници или да ја диктираме страницата на која сакаме да одиме наместо да ја користиме тастатурата tvOS. Но, засега тоа е алтернатива што може да им служи на многу сопственици на телевизор „Епл“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jimими iMac dijo

  Да видиме кога ќе излезе истото, но за маме

  1.    Луис Падилја dijo

   Оваа провинција што ја објаснуваме и на блогот.

 2.   kike dijo

  Не можам да ја уредувам достапноста на датотеката.х .... нема дозволи за сопственици..Јас ги сменив дозволите и не постои начин

 3.   kevin dijo

  Здраво, истото ми се случи, сè додека не го видов ова видео.https://youtu.be/gLqa5_gPYTQ , во која што прави тоа, е копирање на достапноста на папката.h и залепете ја на работната површина и еднаш на работната површина, ако ви дозволува да ја промените. тогаш што треба да направите кога ќе го модифицирате, копирајте го и залепете го на вашата страница, давајќи му да го замени и тоа е тоа ... Се надевам дека ќе ви помогне

 4.   Jazmin dijo

  Прашање…
  Ова упатство е корисно за Apple TV 3rd. Генерација ?????
  Или е само за 2-ри и 1-ви?
  Се надевам дека ќе можеш да ме поддржиш