Како да инсталирате Apple Public Betas на вашите уреди

Apple веќе ја лансираше својата јавна Бета програма за iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 и macOS 11 Big Sur, така што корисниците кои сакаат да можат да ги инсталираат Betas на своите уреди. Дали сакате да знаете како да ги испробате сите овие нови надградби бесплатно и без да мора да бидете развивач? Ви го објаснуваме чекор по чекор.

Неколку години Apple дозволуваше секој да ја инсталира Бета на своите уреди без да плаќа за сметка на програмер. На овој начин можете да ги тестирате вестите што ги носат идните надградби пред да бидат официјално објавени. Доколку сакате да ги инсталирате овие нови верзии што ќе пристигнат на нашите уреди наесен, без да мора да плаќате ништо и да не преземате профили од несигурни веб-страници, Ова е најдобрата опција. На видеото можете да ги видите сите чекори за да ги регистрирате вашите уреди и на тој начин да можете да ги инсталирате овие ажурирања.

Во моментов се достапни само iOS 14 и iPadOS 14 Betas. Оваа јавна Бета програма исто така вклучува watchOS 7 и macOS 11 Big Sur, но тие сè уште не се достапни. Се очекува да не бидат потребни повеќе од неколку дена за да ги инсталираат и постапката да биде слична на онаа опишана на видеото. Веб-страницата за јавната Бета програма на Apple е https://beta.apple.com и оттаму Треба само да ги следите чекорите што ги посочуваме на видеото за да го регистрирате уредот што го сакате.

Секогаш запомнете дека Бета е верзија на софтвер во развој и затоа не е без грешки, нормално е дека ги има. Поголема потрошувачка на батерија, апликации што не работат, неочекувано затворање, рестартирање на уредот ... Сето ова може да се случи во секое време, па затоа не се препорачува да се инсталираат на главните уреди што ги користите на дневна основа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.