Како да го користите новото во „Пораки“ во iOS 14

Официјалното издание на iOS 14 веќе е во одбројување, всушност неодамна ви кажавме дека е објавена втората бета верзија за програмерите и иако не вклучува многу нови функции, таа го оптимизира оперативниот систем.

Овој пат ќе се фокусираме на вестите што ги носи апликацијата Messages со доаѓањето на iOS 14 и сите додадени карактеристики што мора да научите да ги користите. Ова е добро време да се фокусираме на iOS 14 и сите оние „ситници“ што ги скри Apple во него за да го направи iPhone повеќе разноврсен уред.

Пински разговори

Ова е една од оние карактеристики што Apple чудно се спротивставува, иако тоа може да има врска со фактот дека вашите природни апликации добиваат важни ажурирања само кога оперативниот систем е целосно ажуриран.

Како и да е, оваа прва новина е многу едноставна и исто така веќе постои кај главните конкуренти како што се Телеграм и WhatsApp. Тоа ќе ни овозможи дека со едноставен гест можеме да „поправиме“ разговори на горниот дел од екранот за навигација на апликацијата „Пораки“ и на тој начин да имате пристап побрзо до нив, сметате дека е корисно?

За да го направите ова ние треба само да поминеме одлево надесно во разговорот и ќе се појави жолт симбол за притискање. Во тој момент, фотографијата на профилот на корисникот ќе се појави на горниот дел, така што таа едноставно нема да биде поставена како разговор, туку Apple го сврте овој метод и создаде нешто повеќе визуелно.

Вреди да се спомене дека откако ќе ги поправиме разговорите на врвот, ќе можеме да ги нарачаме по наш вкус, како што тоа го правиме на пример со иконите на отскочна даска. Изненадувачки, Apple се приклучи на спиралата за персонализација што досега не сме ја виделе. За да можете да го уредувате редоследот на закачени разговори ние едноставно треба да го држиме долгото притискање на разговорот и ќе ни биде дозволено да го придвижиме по наш вкус. Ние исто така можеме „Одреди го“ овој разговор едноставно со влечење на фотографијата до сандачето за пораки.

Групни фотографии за разговори

Оваа новина е интересна и curубопитна, но уште еднаш ни покажува дека Apple главно се фокусира на тоа како изгледа iOS 14, можеби дури и повеќе отколку на тоа како работи. Кога сте во групен разговор, сега ќе се прикаже колаж од фотографии на корисници кои учествуваат во него.

Истото ќе се случи кога ќе има низа прашања и одговори, на кои ќе се појави малата фотографија на корисникот што ја прави пораката. Секако дека е неспорно дека со овие мали детали Пораките стануваат се „визуелни“ и попривлечни во очите на корисникот, Можеби ова може да биде последниот притисок што му е потребен за добро прифаќање во земји како Шпанија, каде што неговата употреба е препорачана, спротивно на она што се случува на пример во Соединетите Американски Држави.

Спомнувања и одговори на теми

Дали спомените ви звучат познато? Тоа е нешто што е присутно во Телеграм од неговото основање и потоа е вметнато во други апликации како што е WhatsApp. Дефинитивно можноста за користење на споменувања ја олеснува комуникацијата во рамките на групите, и пред сè можеме да го прочитаме споменувањето директно ако сме офлајн подолго време, односно се спасуваме од прегледување на многу пораки за кои веројатно не се грижиме најмалку.

Конечно, овие спомнувања стигнуваат до апликацијата Messages и ни овозможуваат да го добиеме целиот сок што го има апликацијата Messages. За да ги користите споменатите во Пораки, треба едноставно да напишете „@“ и потоа да го внесете името на корисникот сакаме да споменеме. iOS автоматски ќе го идентификува корисникот и ќе го трансформира текстот во слика со името, за да стане јасно дека цитираме корисник.

Истото се случува со нишките, сега ќе биде полесно да извршите специфичен разговор за една порака, а тоа е дека iOS 14 ги носи нишките во вашата апликација за пораки во најчистиот стил на Твитер, сега нема да можете да се жалите дека сте ја „изгубиле нишката на разговорот“.

Исто така е важно да се запамети дека кога имаме пригушен разговор затоа што тоа е група, на пример, Да, ќе добиеме известување на уредот кога корисник конкретно ќе не цитира, во иста насока како и останатите апликации од овој тип.

Напишете индикатори и филтер за пораки

Класиката „Паракет пишува ...“ што се појавува во сандачето од WhatsApp и Telegram кога некој пишува порака, било да е тоа група или индивидуален разговор, тој стигнува и до Пораки. Уште еднаш се соочивме со еден од оние класични детали за кои е тешко за нас да разбереме целосно зошто компанијата Купертино доцни со додавањето.

Повеќе не треба да го внесувате разговорот, од самото сандаче ќе можете да го видите овој индикатор за пишување дури и без интеракција.

Од друга страна, една од „лудите работи“ на апликацијата Messages е тоа што управува истовремено со СМС и со „iMessages“, односно имаме пораки преку телефон и пораки преку Интернет поврзани едни со други, што не тера често да го наоѓаме сандачето полно со СМС пораки од банка, понуди, СПАМ и многу други непријатни работи. Сега iOS 14 додава повеќе функционалности на СМС-филтерот тоа веќе беше присутно во iOS 13 и е дека претходниот филтер ни дозволуваше да криеме само пораки од луѓе што не беа во нашата листа на контакти.

Во моментов, оваа функционалност се чини дека е достапна само во одредени региони, на пример во Шпанија ни дозволува само „Филтер непознат“, иако во други региони ви дозволува да ги скриете пораките за трансакција, промотивните пораки и многу повеќе.

Сега можам само да ве потсетам дека во Вести за iPhone Toе продолжиме да ви носиме добри вести за iOS 14, затоа ви препорачуваме да бидете будни, следете не на сите RRSS, како и на YouTube и пред сè што споделувате со нас за какви било прашања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.