Како да користите Reactions на WhatsApp

WhatsApp веќе ја лансираше својата нова функционалност која ви овозможува да реагирате на пораките што ви се испраќаат без да пишувате ништо. Како се додаваат реакциите? Како се отстрануваат?

Поминаа недели на чекање откако ги видовме првите слики од реакциите на WhatsApp, функционалност која, од друга страна, потребно е долго време во други апликации за пораки како Telegram или уште многу порано во iMessage, да не зборуваме за Фејсбук, каде што ова постои од почетокот на времето. Но, чекањето заврши и сега можете да додадете реакција на порака без да треба да напишете друга порака, но додадете емотикон и другата страна ќе знае дали се согласувате, дали ви се допаѓа или дали сте изненадени.

Многу е лесно да се додаде реакција, само треба да кликнете на пораката и да ја држите притиснато една секунда додека не се прикаже вообичаеното контекстуално мени, со таа разлика што сега горе ќе се појават шест емотикони, кои се реакциите кои можете да додадете Кликнете на еден од нив и ќе се појави прикачен на дното на пораката, а исто така кој и да ти го испратил ќе добие известување со твојата реакција. Како да пишуваш порака но без да ја направиш, а и четот ќе го чуваш почист.

Можете да ја менувате реакцијата, повторувајќи ја операцијата и избирајќи други емотикони, кои ќе ја заменат претходната. Дополнително, известувањето добиено од примачот ќе се разликува со новиот емотикон. Можете исто така да го отстраните, а известувањето ќе исчезне. Ова може да се направи само ограничено време во моментот, по што повеќе не може да се менува или брише.

Едноставен начин кој ќе испрати порака да ги знае реакциите на примачите, а и тоа помага избегнувајте ги класичните повторувачки пораки кои апсурдно исполнуваат многу групни разговори, иако сигурно луѓето ќе реагираат и ќе испратат порака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.