Како да користите слика на слика (PiP) на вашиот iPhone [Видео]

Ние сакаме да продолжиме да ве учиме на сите можности што ги има iOS 14 и особено оние новости што ќе ни го олеснат животот. Откријте со нас Слика на слика (PiP) новата функционалност што доаѓа на вашиот iPhone и што ќе ви овозможи да продолжите да ги гледате вашите омилени видеа додека пишувате WhatsApp. Сега iOS 14 ќе биде попродуктивен од кога било.

Првото нешто е да ве потсетам дека Picture-in-Picture Таа е присутна само на уредите кои работат со iOS 14, односно мора да ја инсталирате оваа најнова верзија на оперативниот систем на вашиот iPhone. Откако ова ќе биде познато, ќе ви ги кажеме двата методи за употреба на „Слика во слика“ во iOS 14:

  • Брз метод: IPhone-от автоматски ќе открие кога играме преку систем компатибилен со Picture-in-Picture, засега овие ќе бидат само преку Safari, односно секое видео што ќе го репродуцирате од домашниот прелистувач iOS. Во тој момент е доволно што додека играме видео, правиме гест од долу нагоре, како оној што го правиме за да одиме на почетниот екран. Ова ќе не насочи директно до отскочна даска додека продолжуваме да го репродуцираме видеото.
  • Класичен метод: Кога играме видео компатибилно со системот „Слика во слика“ (PiP), ќе се појави копче што го покажува горе лево, оваа икона е помеѓу копчето за проширување на видеото и копчето за затворање на видеото. Ако го притиснеме, ние автоматски ќе одиме на „Слика во слика“.
  • Премести од страницата: Држете го и ставете го на кој било од четирите агли на екранот.
  • Промени ја големината: Имаме три можни големини што можеме да ги смениме со едноставно правење гест на стискање или зумирање или зумирање, па ќе видиме како се менува големината на плеерот.

И тоа е колку лесно ќе можеме да го користиме „Слика во слика“ на iOS 14, сето тоа брзо и лесно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.